Debate Kulübü Öğrencilerimize Gems Modern Academy Dubai'den Ödül

09 - 13 Kasım tarihleri arasında FMV Ayazağa Işık Lisesi - Fen Lisesi Debate Kulübü, "GEMS Modern Academy Dubai" nin ev sahipliğinde bu yıl 8'incisi düzenlenen  "Modern World Debates and Quiz Turnuvası"na katılmıştır.

Dünya çapında 52 okulu bulunan GEMS Education tarafından düzenlenen turnuvaya 20 farklı ulustan 120 öğrenci katılmıştır. Yarışmanın jüri başkanlığını İngiltere Parlamentosu'nun toplum önünde konuşma eğitimcilerinden Alasdair Todd, Craig Brown ve Alexander Walker üstlenmiştir.  Debate Kulübü öğrencilerimiz Selen Çeltek, Kerem Topalismailoğlu, Koray Demir, İlayda Şenkardeşler, Duru Alp ve Yasmin Victoria Welsh; uzay araştırmaları projeleri ve organ bağışı konuları üzerine savundukları tez, geliştirdikleri çözüm önerileri ve yanıtladıkları sorular ile başarılı bir turnuva geçirmişlerdir. Öğrencilerimiz İdil Özgü Akgün ve Yavuz Yüksel ise "World Quiz Yarışması"nda ülkemizi temsil etmişlerdir. Öğrencilerimizden İlayda Şenkardeşler, Duru Alp ve Yasmin Victoria Welsh, fikirlerini savundukları karşılaşmalarda jüriler tarafından çok başarılı bulunarak "The Best Speaker" ( En İyi Konuşmacı)  ödülüne layık görülmüş ve  altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

Öğrencilerimiz turnuva sırasında, " Argüman Nasıl İnşa Edilir?" ve "Etik Konuları Hakkında Nasıl Durum Oluşturulur?" başlıklı atölyelere de katılmışlardır. IB programı uygulayan ve 38 yıllık bir eğitim kurumu olan GEMS Modern Academy öğrencileri ile IB TOK dersine ve MYP programı uygulayan küçük sınıflara katılarak ülkemizin gelenek, görenek ve değerleri üzerine hem sunum yapan hem de kendilerine yöneltilen soruları yanıtlayan öğrencilerimiz; "Kültür Değişim" gününde ise Ata'mızın aramızdan ayrılışının 80. yılı dolayısıyla sahneye çıkarak Ata'mızın Türkiye için yaptıklarını ve önemini anlatmış, ona ithafen "Bu Kalp Seni Unutur Mu?" adlı şarkıyı seslendirmişlerdir.

Debate konuları aşağıdaki gibidir:

  • "This House Would Halt space exploration until extreme poverty is eliminated"
  • "This House Believes That, upon death, your body should become the property of the State"

Galeri