ÜNİVERSİTE İŞ BİRLİKLERİ İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ‘NDE BİR GÜN

FMV Ayazağa Işık Fen Lisesi "Üniversite İş Birlikleri” kapsamında, 10. sınıf öğrencileri tarafından 29 Kasım Cuma günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’ne bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Öğrencilerimiz,  öncelikle 1914-1983 yılları arasında hizmet vermiş ve günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan termik santrali, üniversite öğrencisi Feyza Nur ŞAMLI eşliğinde gezmiş, santralin tarihçesi ve çalışma prensipleri ile ilgili bilgi almışlardır. Ardından Dr. Serkan ÇETİN ve Dr. Emre ÇELEBİ rehberliğinde, fizik laboratuvarında ikişerli gruplar hâlinde eğik atış deneyini iki farklı yöntemle gerçekleştirmişlerdir.

Öğrencilerimiz ayrıca, biyoteknoloji laboratuvarında Doç. Dr. Peter NG rehberliğinde ikişer kişilik gruplar hâlinde çeşitli hücre ve doku örneklerini mikroskop altında incelemişlerdir. Kendi yanak içi epitellerini kürdan yardımıyla alıp lam üzerine yayıp boyayarak mikroskopta inceleyen öğrenciler, daha sonra kanser hücrelerini mikro tüpler içine koyup çeşitli solüsyonlar da ekleyerek hücrelerin DNA’larını ayrıştırmışlardır.

Öğrencilerimiz için önemli bir deneyim olan bu ziyaretten dolayı, İstanbul Bilgi Üniversitesi yetkililerine ve öğretim görevlilerine teşekkür ederiz.

Galeri