BİLİŞİM HAFTASI ETKİNLİKLERİ: “EĞİTİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE YENİ NESİL ÖĞRENME”

FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen Bilişim Haftası Etkinlikleri kapsamında, Khan Academy Türkiye Direktörü Alp KÖKSAL, 14 Mayıs 2020 tarihinde, İnternet üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında öğretmen ve öğrencilerimizle bir araya gelmiştir.

Alp KÖKSAL, “Eğitimde Dijital Dönüşüm ve Yeni Nesil Öğrenme” başlıklı konuşmasına, 21. yüzyılın yeni teknolojileri arasında, eğitim sektörünün diğer alanlara göre daha fazla fayda sağlaması gerektiğini ifade ederek başlamıştır. "Eğitim teknolojileri” sayesinde her öğrencinin kendi hızında öğrenmesinin mümkün olduğunu, bu nedenle 500 yıl önce geçerli olan klasik sınıf düzenindeki eğitim anlayışını artık aşmamız gerektiğini ifade etmiştir. Bilginin şelale gibi aktığı benzetmesini yapan konuğumuz, bu şelaleyi damacanaya sığdırmanın da damacanayı sırtımızda taşımanın da artık mümkün olmadığının altını çizmiştir. Günümüzde bilgiyi aktarma, bilgiyi depolama ve bilgiye ulaşma şekillerimizin önceki dönemlere göre değiştiğini ve mobil neslin, bilgiyi istediği zaman her yerde ve kendi hızında aldığını ifade etmiştir.

Alp KÖKSAL konuşmasında ayrıca; kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimi, eğitimde verinin önemi, oyunlaştırma, MOOC’lar (Kitlesel Açık Online Dersler), tam öğrenme, hayat boyu öğrenme hakkında da bilgiler aktarmıştır.

Herkese, her yerde, kendi öğrenme hızında ve dünya standartlarında kişiselleştirilmiş ücretsiz eğitim sunan “Khan Academy”nin nasıl kullanıldığını sayısal verilerle aktaran KÖKSAL, örgün eğitimi desteklemenin öneminden ve eğitimde fırsat eşitliği konusuna verdikleri değerden de söz etmiştir. “Khan Academy”nin kurucusu Salman KHAN'ın, “Tek bir şeyi bilmelisin: Her şeyi öğrenebilirsin” düşüncesinden yola çıkarak “Khan Academy Türkçe”nin gönüllülük esasına göre çalışmalarına devam ettiğini belirtmiştir.

Alp KÖKSAL son olarak Silikon Vadisi’nde kurulmuş olan Khan Academy Lab School hakkında kısa bilgilendirmelerde bulunmuştur. Sayın KÖKSAL; konuşmasını öğretmenlerimizden gelen soruları cevaplandırarak noktalamıştır.

Sayın Alp KÖKSAL’a bu değerli bilgileri öğretmen ve öğrencilerimizle paylaştığı için teşekkür ederiz.
 

Galeri