Okul Müdüründen

Değerli Velilerimiz, 

Sevgili Öğrencilerimiz, 

Bir eğitim öğretim yılının heyecanı ve başlamanın mutluluğu ile siz değerli velilerimizi, geleceğimizin teminatı siz sevgili öğrencilerimizi sevgi, dostluk ve saygı ile selamlıyorum. 


Yüksek standartlar ve kaliteli öğretim ilkelerini benimseyen Işık Okulları, pek çok alan ve çok sayıda başarıya imza atmıştır. Üstün bir eğitim sağlayarak Türkiye'ye hizmet etmeyi hedeflemiş, adından her zaman övgüyle söz ettirmiştir. Yeni bir eğitim yılında da istekli, deneyimli, heyecanlı eğitim kadrosu ve öğrenme sorumluluğuna sahip öğrencileriyle başarılarına başarı katmaya devam edecektir.


Eğitime dair söylenecek, konuşulacak ve tartışılacak onca şeyin yaşandığı dünyamızda Işık ailesinin bir üyesi, bir öğretmeni olarak Albert Einstein'ın "İnsan aklın sınırlarını zorlamadıkça hiçbir şeye erişemez." sözlerine dikkat çekmek isterim. Bir öğretmen, bir anne, bir veli olarak eğitimin aklın sınırlarını zorlamadan gerçekleşmeyeceğine inanmaktayım. 1885 yılında Selanik'te eğitimle ilgili kurdukları hayali gerçekleştirmek için yola çıkan aydınlarımız olmasaydı 132 yıllık bu kültür yuvasının temelleri de atılmayacaktı. Türk eğitim sistemine birçok yeniliği getiren Işık Okulları olmayacaktı. Unutmayınız ki Işık Okulları, öğrencilerimizin hayallerini 21. yüzyılın becerileriyle besleyerek gelecek kuşakların yaşamlarının şekillenmesine olanak sağlayan bir kurumdur. 


Bizler araştıran, eleştirel bakma yeteneğine sahip, öğrendiği her yeni bilgiyi başka durumlara da aktarabilecek, okuyan, her yeni okumasında yeni okumalara yolculuk yapacak, teknolojinin gerekliliğini bilen, teknolojiyi de okuyabilen en önemlisi bilgi üretmeye katkı sağlayacak bireyler yetiştirmek için 132 yıldır buradayız. 


Geleneklerimize sahip çıkmak önceliğimiz çünkü bir ışığın kuşak kuşak yayılmasını ancak gelenekleri sağlam bir kültürle sağlayabileceğimizin farkında ve ayrımındayız. Bu amaçla hem geleneğine bağlı hem de kültürel uyumu hızlı öğrenciler yetiştirme hedefinden hiç ayrılmadık. Kültürler arası projelere ve uluslararası çalışmalara önem verdik. Bu çalışmaların yapılabilmesi için mesleki gelişim programlarıyla kendimizi geliştirdiğimizi, çabaladığımızı büyük bir gururla söyleyebilirim. Biliyoruz ki eğitim sınıfta bitmez. Öğrencilerimizin analitik düşünmesini istiyorsak önce analitik düşünme becerisine bizler sahip olmalıyız. Öğrencilerimizin bilimsel araştırma yöntemlerine sahip bireyler olmasını istiyorsak onlara yön veren bizlerin de bilimsel araştırma basamaklarına hâkim olmamız gerekliliğinin farkındayız. Sanata ve spora karşı ilgili, çevresine duyarlı bireylerse hedefimiz bilin ki bizler de bu donanıma sahibiz ve her geçen yıl yenileniyoruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi "Öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir." Onun ışığında akıl ve ilmin rehberliğini kabul eden Işık İlkokulu ve Ortaokulu hedeflerini gerçekleştirirken öğrencilerimizin akademik ve davranışsal durumlarını da yakından takip etmektedir. 


Öce iyi birer insan olan siz sevgili öğrencilerimiz, sizleri birer dünya vatandaşı olarak yetiştirmeye çalışan bizlerin emeklerini boşa çıkarmadığınızı 132 yıldır toplumda liderlik yapan ağabey ve ablalarınızdan gururla takip etmekteyiz. Sizlerden de her alanda ciddi çalışmaların içinde olmanızı, doğruluk ilkelerine uygun davranmanızı, özgürlüklerinizin getirdiği sorumlulukları üstlenerek hoşgörülü, farklılıklara saygılı bireyler olmanızı dilemekteyiz. 


Değerli Velilerimiz,


Sizlerin desteği olmadan bu hedeflere ulaşmakta elbette zorlanırız. Bu yolculukta bizlere ve öğrencilerimize sağladığınız her türlü destek için teşekkür eder yeni bir eğitim yılında da bilimin aydınlattığı yoldan ayrılmadan, sağlıklı ve huzur dolu bir yıl geçirmeyi dilerim.


Saygı ve sevgilerimle…


Gülbahar TUNÇ GÜRSOY

FMV Işık İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü