AP- Advanced Placement

FMV Özel Işık Lisesi;  Uluslararası Okullar Birliğine ( CIS ) 12 Aralık 2018’de akredite olmuş, uluslararası iş birliği kapsamında sunulan programların çeşitliliğini arttırmayı ve öğrencilerimizin bireysel  eğitim gereksinimlerini karşılayabilecek hizmetleri okul toplumuna sunmayı öncelikli olarak amaç edinmiştir.

 Sürekli gelişime olan inancımız ve okuldaki eğitim iklimini zenginleştirmek amacıyla 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’ndan itibaren okulumuzda 11. Sınıf düzeyinde Advanced Placement- AP® programı sunulmaya başlanmıştır.   

Advanced Placement/AP®, ABD  College Board tarafından 1955’ten beri düzenlenen ve 60’ın üzerinde ülkede tanınan bir programdır. Bu programda amaç, lise eğitimi ile beraber yurt dışında üniversite planlaması yapan öğrenciler için kredi ve kabul avantajı sağlamaktır. Advanced Placement Programı, öğrencilere daha lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu derslerden üniversitede muaf olma imkânını sağlar. Böylece lisede eğitim alırken Advanced Placement / AP® programına kaydolan adaylar, klasik müfredatın yanı sıra üniversite düzeyinde dersler alarak lisans hayatına bir adım önde başladıkları gibi üniversite-lisans eğitimlerinde birtakım derslerden de muaf olma şansı elde ederler. AP® seçmek isteyen öğrencilerimiz, lisans eğitiminde almak istedikleri alana uygun AP® derslerini seçerek bu derslerin sınavına kaydolurlar. Okulumuz College Board tarafından onaylanmış AP® sınav merkezidir.

Bu yıl okulumuzda AP Calculus AB, AP Physics 1, AP Chemistry, AP Microeconomics, AP Macroeconomics ve AP Computer Science  dersleri açılmıştır.

Daha fazla bilgi için:

https://apcentral.collegeboard.org/

AP® is a trademark registered by the College Board.