Okul Müdüründen

Değerli Işıklılar,

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak kabul edilen koronavirüsün (Covid-19) yaşamlarımızda sebep olduğu olağanüstü etkilerin gölgesinde bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Uzak Doğu’da ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüs; hemen hemen her sektörde ve yaşamın her alanında büyük değişimlere neden oldu. Bilindiği gibi okullar da bu süreçten etkilendi ve mart ayı itibariyle yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildi.

Yüz yüze eğitime ara verilmesiyle birlikte okulların çevrim içi ders altyapılarını temel alarak tüm derslerini dijital ortamda gerçekleştirmeye başlaması; eğitimde dijitalleşme sürecini hızlandırmıştır. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler koronavirüs (Covid-19) öncesinde her sektörde olduğu gibi eğitim sektörünü de etkilemekteydi; ancak koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaşamımıza etkisi ve önemi tüm eğitim çevrelerince kavranmış oldu.

İnsanoğlu yeryüzünde gökdelenler yaparak, uzaya giderek, otonom robotlar üreterek, nesnelerin internetini, 3D yazıcıları, büyük veriyi, sanal gerçekliği, simülasyonları yaparak gururla dolaşırken birdenbire bir virüse yenik düştü. Yunus’un tabiri ile “Bir sinek bir kartalı yere vurdu...” Peki bu salgın nerede duracak, yeni dalgalar söz konusu mu? İnsanoğlu atom bombasından korkarken; yarı canlı, kendi kendine üreyemeyen bir mikrop başını döndürdü. Gücünü nereden alıyor, hâlâ tam bilemiyoruz ama bizlere kazandırdıkları ve kaybettirdiği şeylerle büyük izler bırakacağı şüphesiz... Yarınlarımızı ve kendimizi emanet ettiğimiz siz geleceğin büyükleri; bu günleri asla unutmamalı, yapılan tüm hatalardan ve doğrulardan ders çıkarmalısınız.

Birdenbire gözümüzün önüne asılan bu olumsuz tablonun elbette olumlu etkileri de oldu. Resmin ön yüzünde öncelikle ‘iyimserlik’ var. Hayatın kıymetini bilmek, ailenin, dostluğun, toplumsal aidiyetin değerini yeniden fark etmek hatta belki de keşfetmek var. Hepimiz ailemizin, iş birliğinin, sosyal ve toplumsal dayanışmanın öneminin farkına vardık. Kendimizle konuşmanın, hesaplaşmanın, değer yargılarımızı yeniden gözden geçirmenin ne kadar gerekli olduğu meselesini gündeme getirdik. Korona günlerinde sosyal izolasyondan daha önemli olan şeyin aslında sosyal iş birliği olduğunu anladık. Sosyal iş birliği, empati, başkasını düşünmek, paylaşmak, uzlaşmak, kendin için istediğini başkaları için de isteyebilmek, küçük sandığımız şeylerle mutlu olabilmek, özetle “iyi insan olmayı” öğrenmeye olan ihtiyacımızı fark ettik. Tıpkı okulumuzun temel felsefesinde de yer aldığı gibi: “Önce İyi İnsan Yetiştirmek”

Yüz yılı aşkın süredir çizgisini asla bozmayan, Atatürk’ün izinde daima aklı ve bilimi temel alan düşünce sistemiyle, öz güveni yüksek, sorgulayan, ileri görüşlü bireyler yetiştiren okulumuz; ulusal ve evrensel değerleri benimseyen, farklılıklara saygılı, öncü eğitim anlayışıyla ve “Önce İyi İnsan Yetiştirme” felsefesiyle eğitim faaliyetlerini sürdürmüştür. Hepimizin önemli birer parçası olduğumuz, öngörüsü yüksek bu güzide eğitim kurumu ile ne kadar gurur duysak, ne kadar övünsek azdır. Bugün, bu süreçte, bu onur ve gururu bir kez daha oldukça yoğun biçimde yaşamakta ve taşımaktayım.

Sevgili Öğrencilerim,

Yıllar boyunca onurla taşınan bu meşalenin, toplumu aydınlatma sorumluluğunu sizler devralmış bulunuyorsunuz. Unutmayın ki yalnız yaptıklarınızdan değil, yapmadıklarınızdan da sorumlusunuz. Bu nedenle tüm yaşama karşı saygılı, çevreye duyarlı, yaratıcı, üretken ve çağdaş bireyler olun. Eğitim ve öğretimin yaşamınız boyunca süreceğini asla unutmayın ve Sokrates’in eğitim hakkında söylediği şu sözü daima hatırlayın. “Ben, öncelikle koşullar tarafından yönetilmek yerine onlara egemen olan, her fırsatı cesurca karşılayan ve zekice hareket eden, tüm iş ve ilişkilerinde onurlu olan, huysuz kişilere ve olumsuzluklara iyi yaklaşan ayrıca zevklerini kontrol altında tutan ve talihsizliklere boyun eğmeyen, başarıyla şımarmayan insanlara eğitimli derim.”

Tüm yaşamınız boyunca ailenizin sizlere sunduklarını asla unutmayacağınıza, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman sahip çıkacağınıza güvenim tamdır. Çağdaş bir ulus yaratmak için hayallerinizin peşinden giderken bilimsel düşünce yapısına bağlı ve sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getireceğinize olan inancımla sağlıklı, huzur dolu ve yüksek başarılı bir eğitim öğretim yılı diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Hakan KULABER

FMV Işık Lisesi Müdürü