ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROGRAMI

FMV Işık Okulları Ispartakule Kampüsümüzde ebeveyn ve çocukların bir arada olduğu, Uluslararası IB PYP ve Montessori eğitim yaklaşımlarıyla zenginleştirilmiş, 36 ay ve üstü öğrencilerin katılabileceği “Erken Çocukluk Eğitimi Programı” başlatılmıştır. 

Program içeriğimiz; IB PYP eğitim yaklaşımı ile çocukların yaratıcılığını, sorgulama becerilerini geliştirirken; Montessori eğitim programı ile pratik yaşam ve duyusal alan becerilerini de destekler. Beş duyu organına hitap eden, doğa ile iç içe etkinliklerin yapıldığı bu programda çocuklar eğlenerek kalıcı bilgilerin temellerini atarlar. Uygulanan teknikler, hareket koordinasyonu ve toplu yaşam için ön alıştırmaları da içermektedir.

Bu program eğitimcilerimizin rehberliği eşliğinde gelişimini sürdüren çocuğun, yaptığı işi seven, sorumluluk duygusu taşıyan, güçlüklerden yılmayan, sorunlarla başa çıkabilen, kendisi ve çevresiyle barışık bir kişilik geliştirmesine destek olur.

GÜNLÜK YAŞAM BECERİLERİ ALIŞTIRMALARI

“İnsan çevresine elleriyle sahip olur”

Dr. Maria Montessori (Montessori Programı’nın Kurucusu)

Montessori Eğitimi’nde uygulanan “Günlük Yaşam Becerileri Alıştırmaları”, çocuğun kendi işini başarması ve bağımsızlaşmasını sağlayacak çalışmalar olarak özetlenebilir.

Tüm materyal gruplarında olduğu gibi, günlük yaşam becerileri alıştırmalarında da ellerle çalışmak çok önemlidir. Çocuklar bu alıştırmalarla hareketlerini koordine ve kontrol etmeyi, sabırlı olmayı ve odaklanarak çalışmayı öğrenirler. Dikkat odaklanması Montessori eğitiminde çok önemlidir. Çünkü öğrenme ancak dikkat odaklanması sonucunda gerçekleşir.

Programın içerdiği meditatif düzen ve tekrarlar sayesinde çocuğun uyumlu bir davranış biçimi geliştirdiği ve iç huzura kavuştuğu da gözlemlenir.

Programın başlangıç aşamasında yapılan egzersizler ile günlük yaşam becerilerine giriş yapılır. Örnek: Sandalye taşıma, masa taşıma, halı taşıma, kapı açma ve kapama, mendil katlama, kaşıklama (bir kaptan diğerine), huni yardımıyla dökme çalışmaları,  ayakkabı boyama çalışmaları gibi.

Günlük yaşam becerileri alıştırmaları dört alanda gruplandırılabilir:

 •  Yaşadığı Çevreye Karşı Olan Sorumluluk Duygusunu Geliştirme Alıştırmaları Örnek: Masa yüzeyi silme, toz alma, bitki ve hayvan bakımı çalışmaları
 • Öz Bakıma Yönelik Alıştırmalar Örnek: Giysilerde kullanılan açma-kapama çalışmaları (fermuar, düğme, kopça, çıtçıt açıp kapama ve ayakkabı bağlama vb.), el yıkama, kıyafet katlama çalışmaları
 • Davranış Biçimleri Alıştırmaları; selamlaşma, vedalaşma, nezaket sözcükleri kullanma
 • Çizgi Üzerinde Yürüme ve Sessizlik Alıştırmaları
 • Bu alıştırmalar duyu gelişimi, konuşma ve kendini ifade becerileri, matematik ve evrensel öğrenme performansı için bir ön hazırlık görevi görür.

ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROGRAMI ile çocuklar;

 • Deneyimleri yaşayarak kazanır.
 • Kazandığı deneyimlerle eşyanın ve insanın yasalarını keşfeder.
 • Eğitim materyallerinin özellikleri sonucu duyularını hassaslaştırır ve öğrenir.
 • Nedensel ilişkiler hakkında deneyimler toplar.
 • Deneme ve yanılma konusunda pratik kazanır.
 • Bir çalışmanın farklı aşamalarındaki mantıksal sırayı kavrar.
 • Yaptığı işe odaklanmayı ve çalışmayı sonuna kadar devam ettirme alışkanlığı geliştirir.
 • Kendi sınırlarını ve yeterliliklerini geliştirmeyi öğrenir; böylece yaratıcılığının ve kendi gücünün farkına varır.

Başlama Tarihi: 30 Eylül 2019

Programın Gerçekleşeceği Günler: Pazartesi, Salı Çarşamba (haftanın üç günü)

Saatler:10:00-12:00

Ücret: Aylık 1500 TL.