Satranç şöleni 1600 öğrencinin hamlesiyle başladı

Anaokulundan üniversiteye, 325 takım, 1600 öğrenci Satranç Turnuvasında buluştu

Dünyanın en eski oyunlarından biri olan Satranç, FMV Işık Okulları'nın öncülüğünde 10'uncu kez okullararası bir turnuvaya dönüştü. 315 okuldan 325 takımın 3 gün boyunca mücadele edeceği turnuva, FMV Işık Ayazağa Kampüsünde 1600 öğrencinin aynı anda yaptığı hamle ile başladı

129 yıllık köklü geçmişi ile eğitimde ilklere imza atan FMV Işık Okulları'nın düzenlediği Uluslararası Satranç Turnuvası yine rekor bir katılımla başladı. Bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilen turnuvaya anaokuldan üniversiteye kadar 315 okuldan 325 takım katıldı. Yurtdışından okulların da katılım gösterdiği turnuva, FMV Işık Ayazağa Kampüsü'nde 1600 öğrencinin aynı anda yaptığı hamle ile başladı.

Türkiye'nin en büyük satranç turnuvasının açılış töreninde, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Genel Müdürleri de hazır bulundu.

Açılış töreninde konuşan FMV Işık Okulları Eğitim Kurumları Genel Müdürü Erdoğan Bozdemir, satranç sporunun öğrencilere planlı hareket etme, strateji kurabilme, doğru ve çabuk karar verebilme, konsantre olabilme, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme, sistemli ve disiplinli çalışmak prensipleri kazandıdığını belirterek;  "Işık Okulları'nın eğitim anlayışında "önce iyi insan" yetiştirme prensibi yatıyor. Bu çatı altında öğrencilerimizin her yönüyle gelişimine büyük önem veriyoruz. Okullarımızda kültürel ve sportif faaliyet olanaklarını daima arttırmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu hedefle, Türkiye'nin en büyük satranç organizasyonlarından biri olan, Satranç Takım Yarışması'nda anaokulundan üniversiteye her yıl binlerce öğrenciyi bir araya getiriyoruz." diye konuştu. 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da 10 yıldır Türkiye'nin en büyük satranç turnuvasını düzenleyerek satranç sporunun yaygınlaşmasına olanak sağladığı için FMV Işık Okulları'na teşekkür ederek FMV Işık Okulları'nın her alanda değer yaratan çok önemli bir kurum olduğunu belirtti.

Turnuva 3 gün boyunca sürecek             

Ayazağa ve Ispartakule kampüslerinde devam edecek stranç turnuvasında 315 okulun öğrencileri 3 gün boyunca birbirleriyle mücadele edecek.

50 anaokulu, 115 ilkokul, 65 ortaokul, 55 lise ve 40 üniversiteden yaklaşık 1600 öğrencinin katıldığı turnuva minikler, küçükler, yıldızlar, gençler ve üniversite kategorilerinden oluşacak. Anaokulları Satranç turnuvası FMV Işık Okulları Ispartakule Kampüsünde gerçekleşecek.

Anaokulundan üniversiteye kadar öğrencilerin yarışacağı satranç turnuvasına her yıl olduğu gibi bu yıl da yurt dışından katılım var. Bulgaristan üniversite kategorisinde misafir olarak yer alacak.

 

    01 / 05 / 2015

    Euro.Message madebycat