LSM Metodu Türkiye'de ilk kez Işık Spor Sanat Tasarım Akademisinde

Sporcu öğrencilerimiz için LSM metodu Türkiye'de ilk kez Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi'nde uygulanacak

130. yılımızı kutlarken eğitim ve öğretimde gerçekleştirdiğimiz ilklere bir yenisini daha ekliyoruz. Hem akademik hem de sportif alanda başarılı çok yönlü gençler yetiştirebilmek için dünya genelinde uygulanan LSM metodunu Türkiye'ye getiriyoruz.

 

Hollandalı eski milli sporcu olan Dick Van Londen'in geliştirdiği ve Hollanda Milli Takımı'ndan Ajax'a, Kanada'dan Avusturalya'ya kadar pek çok spor kulübü ve okul tarafından uygulanan LSM metodu, Işık'lı sporcularımıza da uygulanmaya başlıyor.

 

Okul ve veli işbirliği ile öğrencilerin akademik ve sosyal başarılarını bir kenara bırakmadan yetenekleri olan spor dalında dünya çapında başarı elde etmelerini sağlamayı esas alan metot, ilk etapta voleybol, basketbol, yüzme, atletizm ve masa tenisi branşlarında 1+3 olmak üzere toplam 4 yıl uygulanacak.  Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi'nde öğretmen ve antrenörler tarafından keşfedilen ve belirli bir başarıya ulaşan 13-16 yaş grubu sporcu öğrenciler arasından seçilen 100 öğrenci bu metoda dahil oldu.

Sıkça Sorulan Sorular

1.     LSM Metodu nedir?

Hollandalı eski milli sporcu olan Dick Van Londen'in geliştirdiği LSM- Bütünleyici Genç Sporcu Eğitimi metodu sürdürülebilir sporcu başarısını hedefler.

 

LSM Metodu sistem içerisindeki tüm paydaşların kendini geliştirdiği ve kazanımlar elde ettiği bir modeldir.

 

LSM Metodu ile genç sporcular, oyuncu-kulüp-okul-aile olmak üzere her açıdan sistematik olarak yakından izlenir ve yönlendirilir. Metot aynı zamanda bununla ilgili donanım ve yazılımları içerir.

 

2.     LSM Metodunun misyonu nedir?

LSM Metodu genç sporcu yeteneklerin,  sosyal açıdan sorumlu bir yaşam tarzını sürdürmelerini sağlayarak kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımlarına yardım eder. Böylece hayal ettikleri hedefe ulaşabilmeleri için rehberlik eder.

 

LSM Metodunun misyonu ayrıca "Sporcu öğrencilerin, oyuncu-aile-okul-kulüp olmak üzere çevre şartlarını kontrol altında tutarak, spor etkinliğine katılımdaki kaybı düşürmek" ve

 

"Olimpik sporcu olma yönündeki çalışmaların kesintiye uğramadan devamını sağlayarak uluslararası seviyede, iyi öğrenim ve eğitim görmüş sporcu sayısını artırmak" olarak tanımlanabilir.

 

3.     LSM Metodu ne işe yarar?

LSM Metodu sporcu öğrencilerin oyuncu, aile, okul, kulüp olmak üzere çevre şartlarını kontrol altında tutarak, spor etkinliğine katılımdaki kaybı düşürmek, spor başarısını sürdürülebilir kılmak ve transfer edilebilir oyuncu sayısını artırmak amacıyla geliştirilen bir yöntemdir.

 

4.     LSM Metodunun faydaları nedir?

Hollanda Milli Takımı'ndan Ajax'a, Kanada'dan Avusturalya'ya kadar pek çok spor kulübü ve okul tarafından uygulanan LSM Metodu sistem içerisindeki tüm paydaşların kendini geliştirdiği ve kazanımlar elde ettiği bir modeldir.

 

ÖĞRETMEN     Okul Gelişimi

OYUNCU          Kişisel gelişim

ANTRENÖR     Takım Gelişimi

EBEVEYN        Aile Gelişimi

 

LSM Metodu, oyuncu için sporda ve toplum içinde daha iyi kariyer fırsatları sunarken kulüp için, daha yukarı seviyede spor yapabilen genç sporcu sayısında artışa bağlı olarak üst seviye transferler yapılması ve bu sayede kulüp gelirlerinde artış ve daha fazla gelir sağlanması anlamına gelir. Bu aynı zamanda ulusal ve bölgesel düzeyde daha yüksek itibar demektir.

 

Okul için ise beden eğitimi ve spor bölümlerinde daha iyi mentor ve öğretmenler, daha iyi eğitim departmanı, ulusal ve bölgesel üst düzey spor eğitimi sunma imkanı sağlar.

 

Sporcu öğrencilerin aileleri için de sosyal iletişim ağının genişlemesi ve daha istikrarlı aileler anlamına gelmektedir.

 

5.     LSM Metodunun Temel Hedefleri Nelerdir?

 

º    Sporcu-öğrencilerin oyuncu, aile, okul,  kulüp olmak üzere çevre şartlarını kontrol altında tutarak, spor etkinliğine katılımdaki kaybı düşürmek,

º    Olimpik sporcu olma yönündeki çalışmaların kesintiye uğramadan devamını sağlayarak uluslararası seviyede, iyi öğrenim ve eğitim görmüş sporcu sayısını arttırmak.

º    Okullardaki spor bölümlerini daha yetkin mentorlar, daha istekli öğrenciler ile geliştirmek ve bölümün büyümesini sağlamak,

º    Genç sporcuların ev ortamını/sosyal çevrelerini iyileştirmeyi ve olimpik olmayacak genç sporcular için B Planı geliştirmeyi hedefler.

 

Bunların dışında programın diğer hedefleri arasında,  spor performansının iyileştirilmesi ve özendirilmesine yönelik araştırma ve yetenek yönetimi programlarının geliştirilmesini sağlamak, yaşam tarzı iyileştirme ( obezite ) programları geliştirmek, kent ortamında mahalle sporlarını izlemek ve geliştirmek, engellilere yönelik sporları izlemek ve geliştirmek, antrenörleri LSM modeli ile eğitmek gibi hedefleri yer almaktadır.

 

 

6.     LSM Spor Yönetimi Metodu dünyada nerelerde ve kimler tarafından kullanılmakta ve uygulanmaktadır?

Hollanda'da birçok okul ve amatör kulüp bu metodu uygulamaktadır. Ancak en son FIFA Dünya Kupası'nda ünlü teknik direktör Luis Van Gaal yönetiminde üçüncü olan Hollanda Futbol Milli Takımı'nın da bu metodu uyguladığı bilinmektedir.

 

Ayrıca, Hollanda'nın şampiyonluklar kazanmış ünlü futbol takımı PSV Eindhoven'in teknik direktörü Toon Gerbrands da, bu metod ve felsefenin öncülerinden olmuştur. En yakın zamanda da, ünlü Ajax futbol takımının altyapı organizasyonu da, bu metodu kendi altyapılarında uygulamaya başlayacakları yönünde istekte bulunmuşlardır.

 

7.     LSM Metodunun kanıtlanmış başarıları var mıdır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hiç kimsenin beklemediği bir şekilde, Hollanda Milli Takımı, Luis Van Gaal yönetiminde Brezilya'da FIFA Dünya Kupası üçüncüsü olmuştur. Ayrıca, PSV Eindhoven de, Hollanda'nın en ünlü ve başarılı futbol takımlarının başında gelmektedir. Bu başarılarda LSM Metodunun payı büyüktür.

8.     FMV Işık Okulları niçin bu yöntemi okullarında uygulama kararı aldı?

Eğitim öğretimde 130 yılını dolduran FMV Işık Okulları, tarihi boyunca, çok yönlü iyi insan yetiştirme felsefesiyle hem akademik hem de sportif alanda başarılı gençler yetiştirdi ve yetiştirmeye devam ediyor Bu süre içinde de pek çok ilk'e imza attı, bu ilk'lerden biri olarak LSM metodunu Türkiye'ye getirdi. Bu method ile FMV Işık Okulları, okul ve veli işbirliğini sağlamayı ve bu sayede genç sporcu öğrencilerinin başarısını olimpiyatlara taşımayı hedefliyor.

 

9.     LSM Metodu Türkiye'de başka hangi okullar ve kulüpler tarafından uygulanmaktadır?

LSM Metodu, Türkiye'de ilk kez Feyziye Mektepleri Vakfı ve Güler Legacy işbirliği ile Işık Okullarında uygulanmaya konulan okulumuzda halihazırda çeşitli spor dallarında varlık gösteren ve olimpik sporcu olma potansiyeli taşıyan 12-16 yaş grubundaki gen sporcu öğrencilerimizin bu hedefle eğitilmesini ve yönlendirilmesini hedeflemektedir.

 

10.   LSM Metodu, FMV Işık okullarında ne kadar süreyle uygulanacak? 

LSM Metodu okulumuzda 1+3 olmak üzere toplam 4 yıl olarak uygulanacaktır.

 

11.   LSM Metodu hangi öğrencileri kapsayacak?

 LSM Metodu okulumuzda 12-16 yaş grubuna uygulanacak olmakla birlikte  20 yaş grubuna kadar uygulanabilmektedir.

 

 

12.   LSM Metodu hangi branşlarda uygulanacak?

Tüm spor branşları için uygulanabilen sistem şu an için  okulumuzda Yüzme, Basketbol, Atletizm, Masa Tenisi, Voleybol için uygulanacaktır. Program tüm kampüslerimizde uygulanmaktadır.

 

13.   LSM Metodu nasıl işleyecek?

Her sporcuya ait bir skor kartı oluşturularak öğrencilerin okul, sosyal hayat ve spor başarıları aynı zamanda günlük performansları haftalık olarak değerlendirilecek. Herhangi bir skor düşüşe geçerse sporcunun motivasyonun geri kazanılması için okul, veli ve yöneticilerle irtibatta olunacak. Böylece 4 farklı yönden gelen bilgiler aynı noktada buluşturularak herkes için kazan-kazan durumu oluşturulmaya çalışılacak.

 

14.   LSM Metodunun uygulama yöntemlerini açıklar mısınız?

-          Başlangıç durumunun her açıdan tespit edilmesi

-          Oyuncuya özgün motivasyonun belirlenmesi

-          Yıllık hedeflerin belirlenmesi

-          Skor kartlarının açıklanması

-          A ve B Planlarının açıklanması

-          Randevu takviminin belirlenmesi

 

15.  LSM Metodu kapsamında uygulanacak takip sistemi nasıl işleyecek.

Giriş mülakatları sonunda skor kartları oluşturulacak. Veli-okul-kulüp ve öğrenci olmak üzere tüm taraflar tarafından doldurulacak skor kartlarına haftalık veri girişleri yapılacak. Bu skor kartlarına girilen verilerden yola çıkılarak aylık/altı aylık/yıllık/ara dönemlerde durum değerlendirmesi yapılacak ve sonuçların ardından değerlendirme randevuları gerçekleştirilecek. Oyuncu, antrenör, ebeveyn ve öğretmen eğitimi gibi iyileştirmeye yönelik eylemler hayata geçirilecek.

Özetlemek gerekirse LSM Metodu

Ø  Bağlantı kurar

Ø  Uygular

Ø  Danışır

Ø  Tespit ve rehberlik eder

Ø  Sorunları ele alır

Ø  Çözüm önerileri sunar

 

 

LSM METODU UYGULAMA AŞAMALARI

FAZ 1

Oyuncu / Ebeveyn / Antrenör / Öğretmen

Her açıyla ilgili bilgi alır

FAZ 2

Oyuncu:           Gözlem altında olacağını bilir

Ebeveyn:          Çocuğuyla ilgili her durumu bilir

Antrenör:          Oyuncusuyla ilgili her durumu bilir

Öğretmen:        Öğrencisiyle ilgili her durumu bilir

FAZ 3

Oyuncu:           Nasıl gelişeceğine ilişkin bilgi alır

Ebeveyn:          Neye dikkat etmesi gerektiğini bilir

Antrenör:          Nasıl doğru seçimi yapacağını bilir

Öğretmen:        Okul performansını nasıl yönlendireceğini bilir

FAZ 4

Oyuncu:           Diğer bakış açılarından gelen işaretleri göz ardı edemeyeceğini bilir

Ebeveyn:          Diğer bakış açılarından gelen işaretlere nasıl tepki vereceğini bilir

Antrenör:          Diğer bakış açılarından gelen bilgileri nasıl birleştirmesi gerektiğini bilir

Öğretmen:        Diğer bakış açılarından gelen bilgileri nasıl birleştirmesi gerektiğini bilir

FAZ 5

Oyuncu:           Kişilik özelliğine göre değerlendirilir

Ebeveyn:          Değerlendirmelere göre rehberlik hizmeti alır

Antrenör:          Değerlendirmelere göre antrenman rehberlik hizmeti alır

Öğretmen:        Değerlendirmelere göre eğitim rehberlik hizmeti alır

FAZ 6

Oyuncu / Ebeveyn / Antrenör / Öğretmen

Her ay her bakış açısından eylem planı verilir

Herkes hedeflere erişmek için çok kısa sürede çözümleri öğrenir. Buna göre gelişim de verimli bir şekilde son derece hızlı olur.

FAZ 7

Oyuncu / Ebeveyn / Antrenör / Öğretmen

Her açıdan kişisel skor kart değerlendirmesi

 

 

 

    13 / 11 / 2015

    Euro.Message madebycat