Türkiye'nin en başarılı isimleri ödüllerini, minik Işıklıların elinden aldı

Mezunundan öğrencisine, velisinden öğretmenine binlerce Işıklı, Türkiye'nin spor, sanat ve tasarım alanında başarılı isimlerini bir kez daha ödüllendirdi. FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsünde düzenlenen törende, okulun eski mezunları Ali Sunal, Doğa Rutkay, Tuvana Büyükçınar ile Edebiyat Ödülü'ne layık görülen merhum Attila İlhan'ın yerine Çolphan İlhan'ın torunu Sadri Alışık minik Işıklıların elinden ödül aldı.


FMV Işık Okulları, 2009'dan beri sürdürdüğü Türkiye'nin en prestijli ve geniş katılımlı ödül programını, içeriğine sanat tasarım alanını da ekleyerek 8'inci kez düzenledi. "Spora Sanata Tasarıma Işık Tutanlar" adı altında, FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsünde düzenlenen ödül töreninde Türkiye'nin spor, sanat ve tasarım alanında en başarılı kabul edilen isimlerine ödül verildi.


Törene, FMV yöneticilerinin yanı sıra, spor, sanat ve iş dünyasından önemli isimler ile okulun öğrenci, öğretmen ve velileri katıldı.

Bu yıl kuruluşunun 130'uncu yılını kutlayan FMV Işık Okulları'nın hayata geçirdiği Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi tarafından "Spora Sanata Tasarıma Işık Tutanlar" adı altında verilen ödüller, mezunundan öğrencisine, öğretmeninden velisine binlerce Işıklının oylarıyla belirlendi.

Toplamda 15 ödülün dağıtıldığı törende, okulun eski mezunları Ali Sunal, Doğa Rutkay, Tuvana Büyükçınar ile Edebiyat Ödülü'ne layık görülen merhum Attila İlhan'ın yerine Çolphan İlhan'ın torunu Sadri Alışık, minik Işıklıların elinden ödül aldı.


Ödülünü almaya sahne ve eski okul arkadaşı Ali Sunal ilebirlikte çıkan Doğa Rutkay; "Herhalde okulun en başarısız öğrencisiydim. Yıllıklarımı karıştırdığımda gördüm ki matematikten aldığım en son not eksi 9'muş. Ben tiyatrocu olacağım diyerek matematik, fizik derslerine girmezdim. Bu okul her zaman benim yeteneğimi geliştirmeme fırsat verdi" diye konuştu.


Ali Sunal ise "Bu sahnenin benim için anlamı çok büyük. İlk sahneye çıktığım yer burasıdır. O yüzden bu sahnede bu ödülü almak benim için çok anlamlı. Önce ailem sonra Işık terbiyesi ile büyüdüm. Bu ödülü bana layık gören Işıklılara çok teşekkür ederim." dedi.


Yılın Tasarımcısı ödülünü alan Tuvana Büyükçınar da Işık Okullarının yaratıcılığını desteklediğini belirterek; "Bu sahneye daha önce İlhan İrem ve Barış Manço'ya ödül vermek için çıkmıştım. Şimdi ödül almak için çıkmış olmaktan gurur duydum. Işık Okullarına çok teşekkür ederim." diye konuştu.


Attila İlhan'ın ödülünü almaya gelen Sadri Alışık, "Ölümünden 10 yıl sonra onun unutulmadığını görmek beni çok mutlu etti eminim ki 100 yıl sonra da untulmayacak. Ben de babam da amcam ve dayım da bu okul mezunuyuz. Tüm Işıklılara teşekkür ederim" diye konuştu.

Müzik ödülüne layık görülen ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu'nun yerine ise ağabeyi Mahir Atakoğlu törene katıldı.


Yılın Erkek Sporcusu ödülüne layık görülen milli gururumuz Arda Turan'ın yerine babası Adnan Turan törene katılırken; !30'uncu Yıl Onur Ödülüne layık görülen BJK Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Orman yerine BJK Yönetim Kurulu Üyesi Emre Kocadağ, Yılın Antrenörü Zeljko Obradovic'in yerine Maurizio Gherardini, Yılın Yabancı Sporcusu Mario Gomez yerine tercümanı Arda Kabaklı, Yılın Fair Play'i Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımı oyuncusu Sinan Güler'in yerine menajeri Ömer Kart, Yılın Kadın Sporcusu Çağla Büyükakçay yerine annesi Seçil Ferhan Büyükakçay ödül aldı. Yılın Takımı ödülünü almaya Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı adına takımın yıldız oyuncularından Berk İbrahim Uğurlu geldi.


Yılın Spora Işık Tutanları kategorisinde ödül alan Yılın Paralimpik Sporcusu Beytullah Eroğlu, madalyasını büyük alkış eşliğinde alırken; minik Işıklılar, Yılın Genç Sporcusu Furkan Korkmaz, ve Yılın Spor Basın İletişim Ödülüne layık görülen 90+ programının sunucusu Nebil Evren'e de ödül verdi.


Törende konuşan Feyziye Mektepleri Vakfı CEO'su Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, sporun sanattan, sanatın tasarımdan ayrı tutulmayacağını dile getirerek "Savaş zamanlarında bile eğitimine ara vermeyen bu kurum için spor ve sanat her zaman eğitimin önceliklerinden biri oldu. FMV olarak geçtiğimiz yıllarda "spora ışık tutanları" ağırladık. Bu yıl, 130. yılımızı kutlarken, sanat ve tasarımda da bizlere ışık tutanları aramızda görmeyi diledik çünkü tasarım insan yaşamındaki en etkili güç ve sadece insana özgü. İnsan zihninde tasarlar, buna yaratıcılık diyoruz. İnsan tasarladıklarını biçime dönüştürür buna yetenek diyoruz. Yaratıcılık ve yetenek insani duygularla birleşir, insanı daha iyi insan yapar, buna da sanat diyoruz. Yaratıcılık ve yetenek insanın fizik gücünde birleşir, insanı daha güçlü, yaşama daha dirençli kılar ve daha güçlü kuşaklar yaratır, buna spor diyoruz. Ancak hepsinin altında insanın tasarım gücü yatar. Bu yüzden spor, sanat ve bilimde alanlarında en iyi olanları toplumumuzun takdir etmesi ve onları ortak hafımızda kayıt altına almak için bugün buradayız" diye konuştu.


Spora Sanata Tasarıma Işık Tutanlar Ödülleri'nde şu isimler ödüle layık görüldü:

2015 Yılının Spora Işık Tutanlar;

Zeljko Obradovic, Yılın Antrenörü

Arda Turan, Yılın Erkek Sporcusu

Sinan Güler, Yılın Fair Play Ödülü

Furkan Korkmaz, Yılın Genç Sporcusu

Çağla Büyükakçay, Yılın Kadın Sporcusu

Beytullah Eroğlu, Yılın Paralimpik Sporcusu

Nebil Evren, Yılın Spor Basın İletişim Ödülü

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı, Yılın Takımı

Mario Gomez, Yılın Yabancı Sporcusu

Fikret Orman, 130. Yıl Onur Ödülü


2015 Yılının Sanata Tasarıma Işık Tutanlar;

Fahir Atakoğlu, Müzik

Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Görsel Sanatlar

Ali Sunal ve Doğa Rutkay, Tiyatro ve Sinema

Tuvana Büyükçınar, Tasarım

Attila İlhan, Edebiyat


    05 / 04 / 2016

    Euro.Message madebycat