Işık'ta Caz

FMV Işık Okulları öğrencilerine atölye çalışması gerçekleştiren müzisyenler, gördükleri yoğun ilgiden memnun ayrıldı

Işık'ta Caz

22.Akbank Caz Festivali "Çocuklara Caz" atölyesi FMV Işık Okulları Nişantaşı Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Program kapsamında oluşturulan müzik dersliğinde öğrencilere cazın renkli ve coşkulu melodilerinden oluşan çeşitli caz aktiviteleri interaktif bir ortamda sunuldu.

FMV Işık Okulları öğrencileri, caz dolu bir gün geçirdiler. Bu yıl 22.'si düzenlen Akbank Caz Festivali kapsamında FMV Işık Okulları "Çocuklara Caz" atölyesine ev sahipliği yaptı.

Caz tutkusunu küçük yaşlardan itibaren yeşertmek için yapılan atölye kapsamında, 16 Ekim Salı günü FMV Işık Okulları'nda, cazın renkli ve coşkulu melodilerinden oluşan interaktif bir atölye çalışması gerçekleştirildi.

Tüm caz severlere yönelik ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinliğin bu seneki konukları, ülkemizde yetişmiş ve son dönemde birçok albüm ve konserde yer almış, aynı zamanda da eğitmen olan Barış Ertürk, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu oldu.

Öğrencilere caz müziği hakkında bilgiler veren, canlı performansla örnekler sunan ekip, öğrencilerin sorularını da cevaplandırdı. Yoğun katılımdan dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen grup üyeleri, Işık Okulları'ndaki atölye çalışmasını "en çok ilginin olduğu atölye çalışmamız" diye nitelendirerek, salonu dolduran öğrencilerden müzik aleti çalanların oranının yüksekliği karşısında "süper!" ifadesini kullandılar.

Grup üyeleri, bir klasik müzik veya pop müzik sanatçısının hep aynı stilde çaldığını, caz müzisyenlerinin ise aynı parçayı çok farklı stillerde çalabildiklerini canlı performansta çeşitli örneklerle anlattı. Caz müzisyeni olmak isteyen gençlere ise, bu müziği çok sevmeleri ve çok dinlemelerinin şart olduğunu belirttiler.

Türkiye'de caz müziğine ilgili kişilerin genel nüfusa oranının en fazla yüzde 10 olduğunu, bu müziğin sektör tarafından geri plana atıldığını vurgulayan Barış Ertürk, "Caz yapma diye dilimize geçmiş bir kavram bile vardır. Boş ve gereksiz konuşma anlamında kullanılır. Oysa bu müziğin temelinde çok büyük bir emek var. Bizde yeni, yeni tanınmaya başlandı. Çeşitli caz mekanları açıldı, caz konserleri yapılıyor. Bunlar ümit verici gelişmeler" dedi.

Klasik müzik eğitimi gördüğünü, hatta o dönemlerde kendisine caz albümleri dinletmek isteyen bir arkadaşına, 'ben caza alışamadım. İstemiyorum' cevabını verdiğini anlatan Ertürk, "Albümleri tekrar tekrar dinlemem, alışacağım ve bir daha kopamayacağım yönündeki öğüdünü tuttum. Ve o gün bugündür bir caz tutkunuyum" diye kendi müzik serüvenini özetledi.

Öğrencilerin Türk rock müziğinin geldiği önemli yere işaret etmesiyle Ediz Hafızoğlu, "Türk rock grupları çok çabaladı ve yılmadı. 90'ların başında rock müzik Türkçe yapılmaz deniliyordu. Bu işin başını çeken gruplar çalışmalarına azimle devam ettiler. Dinleyici kitlelerini oluşturdular. Şimdi gelinen noktada, arabesk, fantezi sarkıcısı bile rock söylüyor. Müzik sektörü bu işin ticari yönünü keşfedince o yöne doğru gitmeye başladı. Caz müzisyenleri olarak bizim de aynı şeyi yapmamız gerekiyor" dedi.

Caz müziğinin çok daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Ediz Hafızoğlu, "Caz kişilerin ufkunu açan bir müzik türüdür. Sponsorlar artmalı. Dernekleri, vakıfları, firmaları caz müziğine sponsor olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

22. Akbank Caz Festivali "Çocuklara Caz" atölyesi hakkında

Çocuklarla Caz Atölyesi, lise çağındaki birçok gence ulaşmak, onlara caz müziğini tanıtmak, sevdirmek ve farklı enstrümanları onlara tanıtmak, sahnede izledikleri ya da izleyecekleri müzisyenlerin yaklaşımlarını ve nelere dikkat ederek müziği yarattıklarını algılamalarını sağlamayı amaçlıyor.

FMV Işık Okulları

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları 126 yıllık köklü geçmişiyle, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İlke ve İnkılapları'na tanıklık etmiş ve 17 Aralık 1934 tarihinde kuruluşunun 49.yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk'ün onayı ile "Işık" adını almıştır. FMV Işık Okulları; Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Şile kampüslerinde; anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri, fen lisesi ve üniversitesi ile devam ettirdiği eğitim-öğretim sürecinde, aynı zamanda yüce Önder Atatürk'ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi'yle bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır. "Önce iyi insan yetiştirmek" gayesiyle hareket eden Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, günümüzün en gelişmiş eğitim ve öğretim sistemlerini uygulamakta ve insan haklarına saygılı, laik ve demokrat, bilimsel düşünen, sosyal yaşamlarında etkin nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

BASIN BİLGİ:
Duygu Durgun Köseoğlu/ Dipnot İletişim
duygu@dipnotiletisim.com
(0532) 484 89 42

    17 / 10 / 2012

    Euro.Message madebycat