24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Değerli Öğretmenler,
Işığın resmini oluşturan güneşler,

Gerçekte doğum ile başlayan içgüdüsel yetimiz öğrenme arzumuzu filizlendiren, geliştiren, bizi kendi geleceğimize teslim eden fedakar evrensel görevli: Öğretmen.

Öğrenme arzusu bizi mutlu ediyor, farklı deneyimler için cesaret veriyor, kapı açıyor ve bizler keşfediyoruz. Merak ettiklerimizi, bildiklerimizi, hatırlamaya çalıştıklarımızı, geleceğimizi, geçmişimizi, evreni, nedenimizi, sebebimizi, içimizi, ışığımızı...

Hiç bir metrik ya da mükafat sisteminin ölçemeyeceği, kategorize edemeyeceği bize özel ve bir o kadar da kutsal bir süreç bu. Özel diyorum çünkü her birimizin merak ettiği yön, içerik, sorgu farklı. Her birimizin ışığı ve onun aydınlattığı özdeki hazinemiz de farklı. Süreç diyorum çünkü ölene kadar bitmeyen, akan ve yayılan bir aktif yapış hali içermekte. Yaptıkça haz vermekte.

Öğretmen bu süreçte devamlılığı sağlayan, merakı tetikleyen, kolaylaştıran fonksiyonlar icra ederken; bir başka açıdan incelendiğinde duygularımıza, tutkularımıza, hırslarımıza kucak açmakta. Adeta bizdeki eril ve dişil enerjileri, farklı kutuplarımızı bizim için dengelemekte. Bazen bir anne ya da babadan daha yakın durabilmekte. Gocunmadan, yargılamadan. Kendimize inancımız kaybolduğu an bile o bizimle orada.

Öğretmenler unutulmaz. Hangimiz unutabildik ki? Bir öğretmen sizi hiç kimsenin dinlemediği ilgi ve dikkatle dinler, derinlikte ve pırıltıyla görür, kendinizi farketmeniz için alın teri ve göz nuru akıtır. Bir öğretmen, her zaman size sizden yakın, bir o kadar da deneyimleyin diye ırak durabilmekte.

Hepsi bedeli olmayan, tam olarak bu dünyada mükafatlandırılamayan ancak özel bir olma hali içeren bir görev için .

Öğretmenler belki de evrenin bu dünyadaki ışığının temsilcisi ya da yaratıcının yeryüzündeki yansımaları....Bunu bilemeyiz. Ama bildiğim bir şey var ki büyük deha ve Başöğretmen Atatürk'ün kıvılcımını yaktığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin mevcudiyetini dünyada var edecek dünya insanlarını yetiştiren, insanlık için önce iyi insan yetiştiren bu okulun özverili sahipleri onlar.

Bir güne sığdıramam size olan teşekkürü
Ancak emin olun içimizde ifadesi zor size olan şükrün
Var olmanın temeli evrimdeki devinim
Olmazdık bizler siz dokunmasaydınız eminim.

Tüm Işık Camiası adına sizlere teşekkürü borç bilir, öğretmenler gününüzü kutlarım.

Tufan Durgunoğlu
Yönetim Kurulu Başkanı
Feyziye Mektepleri Vakfı

    23 / 11 / 2012

    Euro.Message madebycat