FMV IŞIK ÖĞRENCİLERİ ST. PETERSBURG MODEL UNITED NATIONS KONFERANSINDA

23-28 Mart 2013 tarihleri arasında St Petersburg'da 17.'si düzenlenen Uluslararası St. Petersburg Model United Nations Konferansı'na (SPIMUN), FMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu 6, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan 11 kişilik bir ekiple katıldı.

Birleşmiş Milletler model alınarak, dünya sorunlarına öğrencilerin bakış açıları ile çözümler üretmeyi hedefleyen Uluslararası St. Petersburg Model United Nations Konferansı'nın 17.'si düzenlendi. Meksika, Hindistan, İtalya, İspanya, Porto Riko, İngiltere, Katar gibi dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı konferansta, Azerbaycan ve İsveç delegasyonlarını temsil edenFMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu öğrencileri, müzakerelerini başarıyla gerçekleştirdi.

Özellikle İngilizce dil yeterliliği iyi olan, dünya meselelerini öğrenmek ve bunları tartışmak isteyen tüm öğrencilere tavsiye edilen Model United Nations Kulübü çalışmalarında; öğrenciler oluşturulan okul içi ve dışındaki gruplarda BM komitelerinin ve BM Genel Kurulu'nun modelini oluşturarak ülkeleri ilgilendiren sorunları araştırıp çözüm önerileri geliştiriyor.

Öğrencilerinin dünya gündemindeki konulara barışçıl bakmasını hedefleyen, bunu yaparken de İngilizce, tarih, coğrafya, genel kültür alanlarındaki bilgilerini ve kendilerine olan güvenlerini geliştirmelerini isteyen FMV Işık Okulları, bu kapsamda Harvard MUN, Haileybury MUN gibi uluslararası diğer konferanslara da katıldı. Bundan sonra da benzer ulusal ve uluslararası konferaslara katılmayı hedefleyn FMV Işık Okulları, öğrencilerinin St. Petersburgh'ta gösterdiği başarılı performansı ve oradaki komite çalışmalarının en aktif üyeleri seçilmesiyle daha da cesaretlendi.

İngilizce bilgilerini en üst düzeyde kullandıkları bir ortamda genel kültürlerini ve iletişim becerilerini geliştirme fırsatı bulan FMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu öğrencileri, farklı kültürlerle kaynaşıp yeni dostluklar kurma şansını da yakaladılar.    03 / 04 / 2013

    Euro.Message madebycat