Sanko 2. Gençlik Eğitim Forumu'na Katıldık

3- 7 Mayıs tarihleri arasında EYP Kulübü öğrencilerimizle Gaziantep SANKO Okulları'nın düzenlediği 2. SANKO Gençlik Eğitim Forumu'na katıldık. Konferansta öğrencilerimizden 6 tanesi delege olarak, İdil Kop ve Yiğit Efe Dalyan adlı öğrencilerimiz komite başkanı olarak görev yaptılar.

İlk gün oryantasyon oyunları oynayarak diğer okullardan gelen öğrencilerle tanışıp kaynaştılar, grup olarak yapacakları çalışmada ekip olmanın ilk adımlarını attılar. İkinci ve üçüncü gün komite çalışmalarında komite konularını detaylı bir şekilde incelediler, tartıştılar, birbirlerinin düşüncelerini dinleyerek çözüm için öneriler geliştirip, komitelerinin çözüm taslaklarını hazırladılar. Son gün genel kurulda komitelerinin taslağının diğer komitelerden geçer oy alıp almayacağının heyecanı içinde genel kurula başladılar. Genel kurulda öğrencilerimizden bazıları komitesinin açılış veya kapanış konuşması, bazıları da komitesine yönelecek olan soruları cevaplamada sözcülük görevini üstlendiler.

Öğrencilerimiz konferans süresince yapılan organizasyonlarla, Gaziantep'in kültürünü tanıma olanağı da buldular. Gerek yapısal kompleksi gerekse içinde yer alan eserleri açısından dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesini, Bakırcılar çarşısını, Gaziantep kalesini, hanlarını, Baharatçılar çarşısını, tarihi binalarını ve Gaziantep evlerini gördüler, Gaziantep'in geleneksel yemekleri ve tatlarını tanıdılar. Bu konferansta görevli olan SANKO Okulları'nın öğrenci ve öğretmelerinin inanılmaz konukseverliğiyle konferanstan mutlu ayrıldılar.

Ayrıca, Avrupa Gençlik Parlamentosu kapsamında yapılan bu konferanslarda, dünyayı ve ülkemizi ilgilendiren konularda farkındalık yaratmak, gençleri dünyamızın ve ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak üzere motive etmek, kültürler arası diyaloğu, düşünce ve yöntemlerin farklılığını desteklemek, gençliğin kişisel becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak, özgüvenlerini geliştirmek gibi kazanımlar hedeflenmektedir. Öğrencilerimizde konferans esnasında ve sonrasında bu kazanımları görmek biz öğretmenler için mutluluk vericidir.

Türkiye'nin değişik illerinde yapılan bu konferanslara katılmamız için destek veren Feyziye Mektepleri Vakfı yöneticilerine, Okul Müdürümüz Sayın Ömer Orhan'a, okul idarecilerimize ve öğrencilerimizin konferans sonrası ders eksikliklerini kapatmak için yardımcı olan tüm öğretmenlerimize çok teşekkür ederim.

Çiğdem KORBEK

EYP Kulübü Danışman Öğretmeni

SAGEF benim için çok güzel ve iyi bir deneyim oldu. Benim 2. konferansımdı ve bana çok şey kattı. Bu konferansta konuyu anlamak ve çözüm getirebilmek için çok çalıştım, hem çalıştım hem de eğlendim diyebilirim. Hepimiz birlikte çözümler ürettik araştırdığımız konuda, bizim yaşımızdakiler için bu büyük bir başarı bence. Ayrıca Gaziantep'i, yemeklerini, insanlarını çok sevdim. Hepsi çok misafirperverdi ve bizi çok iyi ağırladılar.

Sonuç olarak gerek oryantasyon oyunları olsun gerek elbirliğiyle ürettiğimiz çözümler olsun, gerekse bu süreçte edindiğimiz güzel dostluklar olsun iyi ki bu konferansta bulunmuşum diyorum, konferansa gitmemizi sağlayan okul müdürümüze ve öğretmenimize teşekkür ederim.

Derin ATALKIN

9- A sınıfı öğrencisi

Ben bu konferansla özgüvenimi geliştirdim, çünkü genelde düşüncelerimi kolay kolay ifade edemem, utangaç bir yapım var. Gerek komite başkanım gerekse orada edindiğim arkadaşlarım bana güven ve cesaret verdiler. Özgüvenim o kadar iyiydi ki komitemin açılış konuşmasını yaptım, o kadar kişinin ve protokolün olduğu bir toplantıda konuşmayı başarabildim. Konferansı yönetenler de konferans ta çok kaliteliydi bana göre. Gaziantep'in tarihi ve turistik yerlerini görme imkânımız oldu, bu bize Coğrafya ve Tarih derslerinde faydalı olacaktır diye düşünüyorum, yemekleri de bir o kadar güzeldi. Benim için unutulmaz bir deneyim oldu, okuluma çok teşekkür ederim, bu konferansla birlikte özgüvenimi geliştirme, bilgilerime yenilerini ekleme ve güzel bir deneyim yaşama imkânı sağladığı için.

Defne ÇAKIM

9- B sınıfı öğrencisi

EYP kulübüne girme sebebim bana kazandıracağı hem kişisel hem de akademik becerilerdi. Sene içinde birçok konferansa katılıyoruz ve bu konferansların ben de yarattığı değişiklikleri fark ediyorum zamanla. Yeni arkadaşlıklar ediniyorum, farklı çevrelerden farklı kültürlerden yaşıtlarımla tanışıyorum. Bu konferansta da birçok şey öğrendim, çözümün bir parçası oldum. Hem bilgilendim, hem eğlendim hem de Gaziantep'i yemekleriyle, tarihiyle tanıma imkânı buldum. Bizi bu konferanslarda hiç yalnız bırakmayan ve doğru şeyler yaptığımızda takdir edip motive eden, yanlış şeyler yaptığımızda uyarıp bir daha yapmamamızı sağlayan kulüp öğretmenlerimize, bu yolda bizi destekleyen okul müdürümüze çok teşekkür ederim.

Özkan GÖK

9- B sınıfı öğrencisi

Gaziantep SANKO Okulları tarafından düzenlenen konferansta kendi bilgilerime yeni bilgiler kattım, çok güzel arkadaşlıklar edindim. Hem komitemizin sorununu çözebilmek için çok çalıştık hem de yeni arkadaşlarımızla güzel 5 gün geçirdik. Bu konferansların bana çok şey kattığını düşünüyorum, hem bilgilerimin artmasını sağlıyor hem de kişilik özelliklerimde olumlu değişiklikler oluyor.

Sinan GÜNAYDIN

9- B sınıfı öğrencisi

Öncelikle bu konferansa katılmamızı sağlayan müdürümüze ve öğretmenlerimize bir teşekkürü borç bilirim. SAGEF 2013 benim 4. EYP konferansımdı. 5 günlük süre içinde ülkemizin gündemde olan sorunlarını tartıştık ve hepimiz için inanılmaz bir deneyim oldu. Bu konferanslarda arkadaşlarımızla aynı amacı taşıyoruz, kendimize yeni bilgiler katmak, takım ruhu oluşturmak, sorumluluk almak, kendimize güvenmek ve okulumuzu en iyi şekilde temsil etmek. Bunu başardığımıza inanıyorum.

Burak KORKMAZ

9- C sınıfı öğrencisi

1. SANKO Gençlik Eğitim Konferansı'na geçen yıl katıldığım için Gaziantep'i tanıyorum, tarihi güzelliklerini, yemek kültürünü ve en önemlisi insanlarının müthiş konukseverliklerini biliyorum. Şimdiye kadar birçok konferansta komite başkanlığı görevini defalarca yapmıştım. Önümüzdeki sene üniversite sınavına hazırlanacağım için EYP konferanslarına veda etme vaktim gelmişti. Bu vedayı SAGEF'le yaptığım için çok mutluyum. Benim için güzel bir anı olarak kalacak konferansta yaşadıklarım, edindiğim tecrübeler. Öğrencilerin kendilerini geliştirebilecek bu tür etkinliklerde bulunmasını tavsiye ederim.

İdil KOP

11- A sınıfı öğrencisi

SANKO Okulları'nda gerçekleştirilen konferans sayesinde kendime birçok yeni bilgi ve tecrübe kattım. Konumun zor olmasına karşın komitem ve arkadaşlarım ile uyum içinde çalıştık ve çok iyi anlaştık. Umarım bundan sonra katılacağımız konferanslarda da kendimi geliştirebilme şansı bulurum, benim için yararlı ve güzel sonuçları olur. Benim bu konferanslara katılmamı sağlayan öğretmenlerime ve okuluma çok teşekkür ederim.

Melis SARP

9- B sınıfı öğrencisi

    16 / 05 / 2013

    Euro.Message madebycat