Ayazağa Işık Lisesi Kennedy Uzay Merkezi Kampından Döndü

FMV Özel Ayazağa Işık Lisesi; 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinden 33 kişilik bir grup ve 3 öğretmenle 18 – 24 Ocak 2014 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Orlando, Florida'da bulunan Kennedy Uzay Eğitim Merkezine bir araştırma ve inceleme gezisi yapmıştır. Öğrencilerimiz bu geziden hem bilimsel hem de kültürel olarak farklı deneyimler kazanarak dönmüşlerdir. Gezinin amacı, öğrencilerimizin Orlando, Florida'da bulunan Kennedy Uzay Eğitim Merkezinde uzay ve uzaya gönderilen mekikler ile ilgili bilgiler alarak farklı deneyler yapmasıdır. Gruplara ayrılan öğrenciler, kamp süresince Kennedy Uzay Merkezinde robot yapma ve programlama eğitimi almışlardır.

Öğrenciler, bu çalışmada ilk olarak, parçaları verilen ve yönergeler doğrultusunda birleştirilen robotlara bilgisayar programı aracılığıyla uygun komutlar yükleyerek eğitmenlerin verdikleri görevleri yerine getirmiş ve kendi içlerinde yarışma yapmışlardır. Öğrencilerden başarması beklenen görevler arasında, robotun belli bir mesafe gidip 90 ° sağa veya sola dönmesi, verilen bir labirentin içinden uygun dönüşler yaparak ve doğru mesafeler kat ederek hedef noktaya ulaşması için gerekli komutları tespit etmesi ve yüklemesi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu programlamaları yaparken de ultrasonik, dokunma ve renk sensörü gibi farklı sensörlerin kullanımını öğrenmişlerdir. Bu robotların yapılma amacı, farklı gezegenlerin keşifleri sırasında robotların gittikleri gezegenlerin yüzeyinde sensörler yardımıyla çukurlara düşmeden veri toplamasıdır, öğrencilerimiz yaptıkları çalışmayla bunun önemini anlamışlardır.

Çalışmalardan arda kalan zamanlarda ise Roket Bahçesi, Hall of Fame, Apollo, Atlantis, Satürn V merkezleri gezilmiş; uzman öğretmenler tarafından uzay ve roket çalışmalarının geçmişi ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmış ve simülasyon merkezinde roket kalkış deneyimi yaşatılmıştır. Öğrencilerimiz kampın ikinci gününde öğle yemeği yedikleri sırada J.O. Creighton isimli astronotun deneyimlerini dinleyip birlikte fotoğraf çektirme fırsatı yakalayabilmişlerdir.

Gezimiz sırasında, öğrencilerimiz, bilimsel çalışmaların yanı sıra kültürel olarak da Amerika Birleşik Devletlerini ve Amerikan toplumunu tanıyacak etkinliklere katılmışlardır. New York, Miami ve Orlando'da yapılan panoramik şehir turları sırasında uzman rehberimiz tarafından aktarılan tarihsel gelişmeleri ve gezdiğimiz bölgelerin özelliklerini detaylı bir biçimde öğrenme fırsatı yakalamışlardır. Ayrıca dünyaca ünlü Universal Film Stüdyolarını ziyaret ederek film simülasyonlarının içinde birebir bulunup bazı filmlerin can alıcı sahnelerini yaşama şansı bulmuşlardır. Gezimiz sırasında Amerika kültürünün önemli bir parçası haline gelen NBA basketbol liginin Orlando Magic – Atlanta Hawks maçını da izleyebilmişlerdir.

Gezi eğitsel ve kültürel anlamda başarıyla tamamlanmıştır.

Bu gezi ile ilgili bazı öğrencilerimizin duygu ve düşünceleri de aşağıda paylaşılmıştır.

Yağmur TAŞDEMİROĞLU: NASA gezisi hayatım boyunca katıldığım en anlamlı, en keyifli geziydi. Özellikle NASA kompleksi içinde bulunan, eskiden uzay mekiklerinin ve ay roketlerinin saklandığı ve hazırlandığı hangar beni en çok etkileyen yerdi. Bir tarihin yaşandığı yeri canlı görmek muhteşem bir duyguydu.

Hamdi Kerem KÜÇÜKENGİN: Lise hayatımda pek çok geziye katıldım. NASA gezimiz bu gezilerin en güzeli oldu. Özellikle bir astronotla tanışabilmek her insanın elde edebileceği bir fırsat değildir. Bu sebeple kendimi çok şanslı hissettim.

Derin ATALKIN: Amerika Birleşik Devletlerine gideceğim günü büyük bir heyecanla beklerken kısa sürede bitmesi bende üzüntü yarattı. İyi ki gitmişim, diyorum çünkü her şeyi ile çok güzeldi. Gittiğimiz tüm şehirler bizi büyüledi. NASA'daki kamp hepimiz için değişik ve güzel bir deneyim oldu ve son derece keyif aldık. Sanırım hepimizin en çok hoşuna giden New York'taki şehir hayatı, Orlando'daki film stüdyoları, Miami sahili oldu.

Selin BALIKÇI: Gezi genel olarak çok keyif vericiydi. NASA'da yapılan etkinliklerden yapılan gezilere kadar her şey çok eğlenceliydi. Bu kadar az bir zamanda Amerika'nın en güzel şehirlerini gezmek zor ama güzel bir tecrübe oldu.

Volkan ŞAİR: Bugüne kadar katıldığım en etkileyici geziydi. Oldukça eğlenceli ve öğretici olan bu gezide çok mutlu oldum. Çok önemli bir tarihe de tanıklık etmiş olmam ve buraları belki de bir daha göremeyecek olmam, iyi ki gelmişim, dememi sağlayan pek çok nedenden ikisi. NASA dışında gezdiğimiz Universal Studios, New York ve Miami de çok güzel yerlerdi. Umarım fırsatım olur ve bir kez daha Amerika Birleşik Devletlerine giderim.

Zeynep DİNÇER: Çok iyi planlanmış bir geziydi. NASA hepimizin çok merak ettiği bir yerdi. Hepimiz çok şey öğrendik, etkilendik. Otobüs yolculukları eğlenceliydi, gezdiğimiz yerler belki bir daha hiç gidemeyeceğimiz yerlerdi. Bu gezi tekrar yapılsa yine giderim.

Sıtkı Emir KAYRAK: Bu gezi okul hayatımdaki en eğlenceli geziydi. New York turundan Miami'de voleybol oynamaya kadar birçok etkinlik yaptık. Herkese teşekkürler.

M. Yiğit BÜĞÜ: Amerika Birleşik Devletleri, gözümde hep değişik bir ülke olmuştur. Daha önce Amerika'ya gitmiş olmama rağmen beni yine değişik ve güzel bir yönleriyle büyüledi.

Alp PALALI: Amerika gezisi keyifli, eğlenceli ve hareketli geçti. NASA'da güzel vakit geçirdik. Robot yaptık. NBA maçı, Miami'de arkadaşlarımla voleybol oynamak benim için en güzel anlar oldu.

Defne ÇAKIM: Amerika gezisi beni başından beri çok heyecanlandırıyordu. Beklediğim gibi çok güzel geçti. Bu geziden sonra Amerika'ya taşınmaya karar verdim. En beğendiğim yer Miami'ydi.

Yağmur ÇAĞAN: Bu geziye başlangıçta gidemeyecektim ama sonra aksilikler halledildi. Şimdi, iyi ki gitmişim, diyorum.

S. Onur GÜRBÜZ: Amerika macera dolu Amerika! Amerika'nın hiç bu kadar göz alıcı bir yer olduğunu düşünmüyordum. Benim en çok etkileyici bulduğum kısımlar NBA maçı, Miami, NASA'nın mekikleri, New York şehrinin mimarisiydi.

     30 / 01 / 2014

    Euro.Message madebycat