Türk ve Alman öğrenciler, iki ülke arasındaki kültürü araştırıyor

Robert Bosch Vakfı'nın desteklediği "Türk -Alman Öğrenci Değişim Programı" kapsamında, Feyziye Mektepleri Vakfı Ayazağa Işık İlkokulu öğrencileri ve Ernst Barlach Gemeinschachftsschule-Wedel öğrencileri, Türk - Alman kültürüne ait izleri aramaya hazırlanıyor.

2013 – 2014 Eğitim Öğretim Yılı kapsamında planlanan değişim projesinde; FMV Ayazağa Işık İlkokulu 8. Sınıf Almanca öğrencileri ve Ernst Barlach Gemeinschachftsschule-Wedelöğrencileri arasında gerçekleşecek okul ziyaretleri ile birbirlerinin ülkelerini tanıma ve yeni bağlantılar kurma imkanı sağlanıyor. Dört aşamadan oluşan ve yaklaşık bir akademik yıl sürmesi planlanan programda; Almanya ve Türkiye'deki toplumsal konuları kapsayan araştırmalar, fotoğraflar, tiyatro ve müzik gibi kültürel çalışmaların yapılması amaçlanıyor.

"Tanımadığım Komşum" projesi başladı


Robert Bosch Vakfı'nın desteği ile gerçekleşen Almanya Değişim Programı'nın 2. aşamasını 2 - 9 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirdik.

Ernst-Barlach Gemeinschaftsschule okulundan gelen 10 öğrenci ve 1 öğretmenle okulumuz FMV Ayazağa Işık Ortaokulu Almanca öğrencilerinden oluşan ekip, "Tanımadığım Komşum" konulu proje için el ele çalıştılar.

Program dahilinde misafir ve ev sahibi öğrencilerimiz, İstanbul'un görülmeye değer yerlerini gezdiler ve proje konuları ile ilgili çeşitli meslekten insanlarla röportaj yaptılar.

Bu anlamlı projede öğrencilerimiz; okulumuzu, ülkemizi tanıtmakla kalmayıp aynı zamanda kültürümüzü, yemeklerimizi, misafirperverliğimizi de en güzel şekilde gösterdiler.

Programımızın 3. aşaması, 11 - 18 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu defa FMV Ayazağa Işık Ortaokulu Almanca öğrencilerimiz, evlerinde misafir ettikleri Alman öğrencilerin evlerinde konuk olacaklar.

Ayrıca Alman Wedel-Schulauer Tageblatt gazetesinde değişim programına yer verilmiş ve öneminden söz edilmiştir. İlgili basın yazısına aşağıda verilen linkten erişebilirsiniz

http://www.shz.de/lokales/wedel-schulauer-tageblatt/reise-zum-unbekannten-nachbarn-id5963961.html


 


    12 / 02 / 2014

    Euro.Message madebycat