KÜÇÜKLER BİLİM İSTASYONUNDA HEM ÖĞRENDİ HEM EĞLENDİ

KÜÇÜKLER BİLİM İSTASYONUNDA HEM ÖĞRENDİ HEM EĞLENDİ

FMV Işık Okulları Ayazağa Kampusu'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri çerçevesinde 5-6 yaş grubu için düzenlediği 'Bilim İstasyonu' etkinliği, keşfetmeye ve öğrenmeye meraklı çocukların ilgi odağı oldu.

Anaokulundan başlayarak çocukları bilime, 'neden, niçin'i sorgulayamaya, yeni şeyler keşfedip öğrenmeye yönelten FMV Işık Okulları, 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde Ayazağa Kampusu'nda bir 'Bilim İstasyonu' etkinliği düzenledi. İstanbul İli Avrupa Yakası Resmi ve Özel Anaokulları 5- 6 yaş grubu öğrencilerinin de katıldığı etkinlik, çocukların bilimsel becerilerini geliştirmeye yönelik dört farklı istasyonda gerçekleşti.

1.İstasyon: SIVILAR/GEMS

Çocuklar yaptıkları deneylerle suyun ve yağın özelliklerini keşfetti, karşılaştırma yaparak neden-sonuç ilişkisi kurmayı deneyimledi.

2. İstasyon: SAYILAR DÜNYASI/MONTESSORİ

Montessori malzemelerinden olan "Banka Oyunu Materyali" ile küçük öğrenciler, bir senaryo içindebirlik, onluk, yüzlük ve binlik düzende sayım yaparak, verilen dört basamaklı sayı kadar boncuk alarak decimal sistemi en basit haliyle öğrendi.

3. İstasyon: KATI MI SIVI MI?/ OOBLECK

Çocuklar hem katı, hem sıvı özellik gösteren nişasta ve sudan yapılan bir malzemeyi dokunarak keşfetti. Gözlemlerini öğretmenleriyle paylaştı.

4. İstasyon: HAVALI ARABA/HANDS ON

Minikler atık maddelerden yararlanılarak oluşturdukları arabayı havanın itme gücü ile hareket ettirmeye çalıştı. Bu deney ile havanın itme gücünü öğrendi.

19 Nisan 2014 Cumartesi günü gerçekleşen etkinlikte, öğrenciler sırayla tüm etkinlik sınıflarına katıldı. Yaptıkları deneylerden ve etkinliklerden oldukça keyif aldıkları gözlenen öğrenciler, FMV Işık Ayazağa Kampusu İlköğretim okulunda kurulan "Bilim Tüneli" nde yer alan gösteri deneylerini aileleriyle beraber yaparak ve yaşayarak, bilim dolu bir gün geçirdiler.

    22 / 04 / 2014

    Euro.Message madebycat