Işık Brainiacs Competition Finali FMV Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde gerçekleşti

FMV Işık Okulları Matematik bölümlerinin düzenlediği 2. Brainiacs yarışmasının final aşaması 10 Haziran günü Işık Üniversitesi Şile kampüsünde gerçekleşti. Matematiğin zevkli yanlarını vurgulayan, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştiren; eğlence, keşif ve akıl yürütmeyi birleştiren bu etkinlikte en fazla soruyu doğru bulan grup adlarının yazılı olduğu plaketi, geçen sene olduğu gibi Gençlik Kampındaki "Kaptan Köşkü"nde kendilerine ayrılan bölüme yerleştirdiler.

15 Nisan 2014'te ilk aşaması yapılan bu yarışmaya "e-isik" platformu üzerinden evlerinden katılan 300 den fazla öğrenci, 2 saat içinde 20 soru çözmeye çalıştılar. Sorular, direkt matematik müfredatlarıyla ilgisi olmayan; daha çok mantık yürütme, farklı düşünebilme, analiz ve sorgulama becerilerinin kullanıldığı sorulardı.

Her seviyede en çok soruyu çözen öğrencilerden 30 tanesi seçilerek ikinci aşamaya davet edildiler. 10 Haziran 2014 Salı günü, bir define avı şeklinde Işık Üniversitesi Şile Kampüsünde düzenlenen bu aşamada; 3 kampüsün değişik sınıflarından gelen 30 öğrenci, karma olarak 5 takım oluşturdu. Bu 5 takım, kendileri için hazırlanan ipuçlarını çözdükçe sorulara ulaştılar ve en kısa zamanda en çok soruyu doğru cevaplayan takım - Batuhan ÇALIK, Kutlay HAKLI, Cem Sinan AKYÜZ, Bora BERKE ŞAHİN, Ege DEMİR ve Kaya ALPTÜRER - birinci oldu. Katılan öğrenciler yarışmadan zevk aldıklarını, ancak gelecek yıl daha zorlayıcı sorular belediklerini söylediler!

21. yüzyıl becerileri olarak nitelenen "Collaboration" (Beraber çalışma), "Creativity" (yaratıcılık), "Critical Thinking" (sorgulayıcı düşünme), ve  "Communication" (iletişim) becerilerinin tümüne hitap eden bu yarışmaya her yıl devam edilmesi planlanıyor.

 

    12 / 06 / 2014

    Euro.Message madebycat