Duyurular
-
VELİ BİLGİLENDİRME VE TANIŞMA TOPLANTISI
29.11.2018FMV Özel Erenköy Işık Lisesi - Fen Lisesinde 22 Eylül 2018 tarihinde hazırlık sınıfı ile 9. sınıf velilerine yönelik bilgilendirme ve tanışma toplantısı yapıldı. Toplantı, Okul Müdürü Sayın Müge Yalım Alpan’ın açılış konuşmasının ardından Işık Okulları tanıtım videosunun gösterimi ve Müdür Yardımcısı Tolga Yılmaz’ın okul kuralları, yönetmelikleri hakkındaki bilgilendirmesi ile devam etti. Okul Müdürü Müge Yalım Alpan, IB programı tanıtım sunumuyla velileri aydınlattı. Velilerin sınıflarda ders öğretmenleriyle tanışması ve öğretmenlerin ders tanıtımlarıyla toplantı sona erdi. Başarılı, sağlıklı ve mutlu bir eğitim-öğretim dönemi geçirmek dileğiyle… -
ÇOCUK VE ERGENLERDE TEKNOLOJİ KULLANIMI
29.11.2018 -
TEDxYouth@FMVErenköyIşık
29.11.20186 Ekim 2018 tarihinde FMV Özel Erenköy Işık Lisesinde TEDxYouth@FMVErenköyIşık etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlikte Khan Academy Türkiye Direktörü Alp Köksal, Sabancı Üniversitesi Proje Geliştirme ve Araştırma Koordinatörü Dr. Deniz Kurtoğlu Eken, IOS Mühendisi, Appyist Kurucusu ve 2014 FMV Erenköy Işık Lisesi Mezunu Emirhan Erdoğan, Globed Kurucusu Esat Uğurlu, Eğitimci J.T. Rehill, Amerikalı Müzisyen Allen Hulsey, Fütürist, Ekonomist ve Yazar Ufuk Tarhan ile okulumuz öğrencileri Can Üstertuna, Ezgi Su Gülbahçe ve Yasemin İnan; “Alışılmışın Dışına Çıkmak” teması çerçevesinde konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir. Birçok farklı liseden öğrenci ve öğretmenlerin izleyici olarak katıldığı, tüm gün süren etkinlik sırasında müzik dinletileri, dans gösterisi, tema ile ilgili video gösterimleri gibi farklı aktiviteler organize edilmiştir. Gönüllü olarak görev alan çok sayıda öğrencimizin de katkılarıyla tüm katılımcıların keyifli bir gün geçirdiği ve ilham verici fikirlerin paylaşıldığı bir etkinlik olmuştur. -
Akvaryum Gezisi 2018
29.11.2018FMV Erenköy Işık Lisesi 11-C sınıfı öğrencileri, 10.10.2018 tarihinde Coğrafya Öğretmeni Fatma Buyraz rehberliğinde, Biyoçeşitlilik konusu kapsamında İstanbul Akvaryumu gezisine katılmışlardır. Öğrenciler, bu gezide Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17 tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan temalı alanları ve mercan resiflerini inceleme fırsatı bulmuşlardır. Bu bağlamda derslerde teorik olarak öğrendikleri su biyomu konusu ile ilgili gözlem yapmışlardır. -
OKUL SERVİSTE BAŞLAR, SERVİSTE BİTER
29.11.2018FMV Erenköy Işık Okulları tarafından 16.10.2018 tarihinde, okulumuzun servis çalışanlarına yönelik “Okul Serviste Başlar, Serviste Biter” adlı sunum gerçekleştirilmiştir. FMV Erenköy Işık Okulları Yönetimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi ve Okul Sağlık Biriminin birlikte gerçekleştirdiği sunumda; servis görevlileriyle hizmet verdikleri öğrencilerin yaş grubuna ait gelişim dönemlerinin özellikleri, doğru rol model olmanın önemi, kişilik tipleri ve iletişim yöntemleri paylaşılmış; serviste yaşanacak olası sağlık sorunları esnasında yapılacaklar konuşulmuştur. Okul-veli-servis üçgeni içinde iş birliğinin öneminden bahsedilmiştir. Sunumda, FMV Çocuk Koruma Politikası konusunda bilgi verildikten sonra çocukların iyilik halinin korunması, gerekli güvenli ortamının sağlanması ve ilgili politikanın uygulanmasının desteklenmesinde iç ve dış paydaşların sorumlulukları açıklanmıştır. -
FIRST ROBOTICS COMPETITION
29.11.2018FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi FRC Takımı “8001 – LightBot” 19-20-21-22 Ekim tarihlerinde Ülker Sports Arena’da gerçekleştirilen “2018 Turkish Robotics Off-Season” etkinliğine katılmıştır. Dört gün boyunca “Robot Inspection, Pratik Maçları ve Sıralama Maçları” etkinliklerine katılan robotics takımımız toplamda dokuz maça katılmıştır. Bu süre içinde problem çözme, yardımlaşma, ekip olarak çalışabilme, yaratıcılık, sosyal beceriler geliştirme, iletişim becerileri, zaman yönetimi gibi konularda kazanımlar elde etmişlerdir. Kazanımlar okul vizyon ve misyonumuzda belirtilen “Öğrencilerimizin bilgilerini yaşayarak, uygulayarak hayata geçirmelerini sağlayacak ortamlarda yaratıcı süreçlerine destek olmak” hedefi ile “Hayat boyu öğrenen vatandaşlar” söylemini desteklemektedir. FRC takımımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. -
İPEK ÇALIŞLAR İLE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E DAİR SÖYLEŞİ
29.11.2018FMV Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesinde 22 Ekim 2018 tarihinde “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” etkinlikleri kapsamında Gazeteci - Yazar Sayın İpek Çalışlar ile söyleşi gerçekleştirilmiştir. “Mustafa Kemal Atatürk: Mücadelesi ve Özel Yaşamı (1881-1927)” adlı biyografi niteliğindeki kitapta yer alan hatıraların, belgelerin sunulduğu çarpıcı bölümler sayesinde “Ata”mızı daha yakından tanıdık ve saygıyla andık. Değerli paylaşımları için yazarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. -
VELİ SEMİNERİ
29.11.2018Okulumuz Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisinin Ebeveyn Gelişim Atölyesi kapsamında düzenlediği “Hem Ergenim Hem Liseliyim” konulu veli semineri; hazırlık, Fen1 sınıfı ve 9.sınıf vellilerimize yönelik olarak 22.10.2018 tarihinde gerçekleşti. Koordinatör Rehber Öğretmen Didem TANGİL ve Rehber Öğretmen Gülçin ÇEKMECELİGİL’in sunumu ile gerçekleşen toplantıda okul hayatının ergen gelişimi üzerindeki önemi, yaşanabilecek sorunlar, ebeveyn tutumlarının ergen davranışlarına etkisi, gençlerle sağlıklı iletişim kurmak üzerinde duruldu. Velilerimizin de katkılarıyla daha interaktif hâle gelen seminerimizde, ailelerde yaşanan durumlar hakkında da değerlendirmeler yapıldı. Seminerimize katılan velilerimize teşekkür ederiz. -
INTERACT KULÜBÜ – PLASTIK KAPAK TOPLAMA KAMPANYASI
29.11.2018FMV Işık Okulları vizyon ve misyonunda yer alan “Önce iyi insan yetiştirir.” ilkesi ile “Çevresine ve topluma duyarlı, sorumluluk bilinci gelişmiş, karar verme yetisine sahip bireyler yetiştirmek” hedefi kapsamında FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi Interact Kulübü, tüm okulun katılımı ile hazırladığı “Plastik Kapak Toplama Kampanyası”nın geçen yıla ait bölümünü sonlandırmıştır. Öğrencilerimiz, toplanan 190 kg kapağı “Türkiye Omurilik Felçliler Derneği”ne ulaştırmıştır. Öğrencilerimizi kutluyor, sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yer alacakları diğer çalışmalarda onlara başarılar diliyoruz. -
“ULUSLARARASI BAKALORYA DİPLOMA PROGRAMI” TANITIM TOPLANTISI
29.11.2018Kurumsal vizyonumuz ile örtüşen, kültürler arası anlayış ve saygı ile daha iyi bir dünya oluşturulmasına yardımcı olacak araştıran-sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanlar yetiştirmeyi amaçlayan "Uluslararası Bakalorya Diploma Programı”nın tanıtım toplantısı 23 Ekim 2018 Salı günü gerçekleştirilmiştir. IB diploma programı öğrencisi olmak isteyen 10. sınıf öğrencileri ve velilerine programın amacı, kapsamı, yurt içi ve yurt dışı üniversite alımlarında sağladığı avantajlar, uygulanan dersler, CAS, TOK ve Bitirme Tezi hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. FMV Erenköy Işık Lisesi IB DP mezunu öğrencilerimizden bazıları, IB DP eğitiminin yaşamlarına yansımalarıyla ilgili kısa videolar ile yeni adaylarımıza seslenmişlerdir. -
29 EKİM CUMHURİYET PANELİ
29.11.201829 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde 26.10.2018 tarihinde FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi 10. Sınıf öğrencilerimiz bir panel düzenlediler. Bu panelde Fen2 öğrencilerinden Neris Aydemir, “Cumhuriyet ve Demokrasi Kavramlarının Kavram Analizi Üzerine” bir konuşma yaparak bu kavramların kavramsal gelişimini ve farklılıklarını anlatırken, 10B sınıfından Julide Enderoğlu “Türkiye’de Cumhuriyetin Gelişimi”ni 1980’lere kadar ele alarak değerlendirdi. 10A sınıfından Koray Karaduman’ın, “Günümüzde Türkiyesi’nde Cumhuriyet Algısı” konulu sunumunun ardından panel tamamladı. Panelin moderatörlüğünü ise 10C sınıfından Can Üstertuna yaptı. Arkadaşlarının zorlu sorularına da cevap veren konuşmacılar,“Türkiye’de Cumhuriyet sonsuza dek yaşayacaktır.” diyerek paneli sonlandırdılar. -
KOÇ ÜNİVERSİTESİ TANITIM GEZİSİ
29.11.2018FMV Ayazağa Işık Lisesi Rehberlik Servisinin, 12. sınıf öğrencileri için düzenlediği “Koç Üniversitesi Tanıtım Gezisi” 27 Kasım 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilmiştir.