Etkinlikler
-
134. YILINDA IŞIKLI OLMAK
16.12.2019Feyziye Mektepleri Vakfının 134. Kuruluş Yılı etkinlikleri kapsamında tüm Işık Okullarının ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik “134. Yılında Işıklı Olmak” konulu mektup yazma yarışması düzenlenmiştir. Yarışma kapsamında 11. sınıf öğrencilerimiz, Türk dili ve edebiyatı derslerinde 8. sınıf öğrencilerine kurum kültürünü yansıtan ve onların seçecekleri yolu aydınlatan bir mektup yazmışlardır. Yazılan mektuplar arasından Fen 3 B sınıfı öğrencimiz İdil Yüksekülkü’nün mektubu tüm Işık Okulları arasında düzenlenen yarışmada birinci olmuştur. Öğrencimizi tebrik ederiz. Ayrıca 11 Aralık Çarşamba günü yazdıkları mektupları kendi elleriyle Işıklı kardeşlerine ulaştıran 11. sınıf öğrencileri; 8. sınıf öğrencilerine FMV Özel Işık Okullarının kuruluşundan bu yana "Önce iyi insan yetiştirir." misyonundan ödün vermediğini, Atatürk ilke ve inkılâplarını kendisine ilke edindiğini, sanata ve spora önem verdiğini, öğrendiklerini sorgulayan, düşündüklerini savunan ve karşıt düşüncelere saygı duyan, devletine ve milletine bağlı, yüksek ahlaklı gençler yetiştirmeye devam ettiğini konuşmalarıyla aktarmışlardır. "Işıklı" nice senelere… -
AVRUPA GENÇLİK PARLAMENTOSU 24.ULUSAL SEÇİM KONFERANSI TÜRKİYE
16.12.201913-16 Aralık 2019 tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenen Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Türkiye 24. Ulusal Seçim Konferansı’na katılan öğrencilerimiz ülkemizi yurt dışında temsil etmek için yarıştılar. 37 Avrupa temsilcisi ve 200 genç delegenin katıldığı konferans sonrası, öğrencilerimiz başarı sertifikaları aldılar. Kendilerini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. -
BURSA ARKEOPARK GEZİSİ
16.12.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi olarak 9. sınıf öğrencilerimiz ile “Bursa Aktopraklık Açık Hava Müzesi”ne 11.12.2019 tarihinde gezi düzenledik. Öğrencilerimiz, tarih öncesi dönemlere ilişkin bilgilerini pekiştirmek amacıyla atölye çalışmalarına katıldı. Ardından “Gölyazı Akropolü”ne yapılan gezi ile tarih öncesi dönem insanlarının yaşamlarıyla ilgili öğrencilerimiz farkındalık kazandı. Böylece öğrencilerin yaparak ve yaşayarak elde ettikleri bilgiler kalıcı hâle geldi. -
COĞRAFYA BULUŞMALARI: “AFET AFFETMEZ”
16.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen “Coğrafya Buluşmaları” kapsamında, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat KADIOĞLU “Afet Affetmez” başlıklı konuşmasıyla 16 Aralık 2019 Pazartesi günü öğrencilerimizle bir araya gelmiştir. Ülkemiz, coğrafi özellikleri nedeniyle bir deprem ülkesidir. Doğal afetlerin doğal ve beşerî çevre üzerinde en az olumsuz etki bırakabilmesi halkın bilinçlenmesi ile mümkündür. Sayın KADIOĞLU, konuşmasında öncelikle, bir afet anında profesyonel acil durum ekiplerinin hemen herkese ulaşması mümkün olmadığından halkı en çok kendi bilgisi ve hazırlığının koruyabileceği üzerinde durmuştur. Bu sebeple afetlere karşı nasıl hazırlanılması, afet sırasında ve sonrasında ne yapılması gereği konusunda öğrencilerimizi bilgilendirmiş; doğru bilinen pek çok yanlışa değinmiştir. Öğrencilerimizin afet bilgisi ve bilinci kazanmasında önemli destekleri olan Sayın KADIOĞLU, söyleşi sonrası “Afet Affetmez” adlı kitabın bölümlerinden yola çıkılarak öğrencilerimiz tarafından oluşturulmuş poster sergisini gezmiştir. Sayın Mikdat KADIOĞLU’na bu değerli söyleşi için teşekkür ederiz. -
FEYZİYE MEKTEPLERİ VAKFI 134. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ VE MEZUNLAR GÜNÜ KUTLAMALARI
16.12.20191885’ten bugüne; çağdaş, bilimsel ve idealist yaklaşımları ile Türk millî eğitiminde bir ekol olan Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, kuruluşunun 134. yıl dönümünü kutlamanın kıvancı içindedir. Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığı “Işık” adını büyük bir gururla taşıyan; 134 yıldır cesur, başarılı, Atatürkçü “iyi insanlar” yetiştirmenin sorumluluğu ve kararlılığıyla ülkemizin yarınlarına yön veren Feyziye Mektepleri Vakfının “134. Kuruluş Yıl Dönümü”, 15 Aralık 2019 Pazar günü Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen tören ve etkinliklerle coşku içinde kutlanmıştır. Feyziye Mektepleri Vakfı yöneticileri, öğretmenleri ve Ayazağa Işık Lisesi mezunlarının bir araya geldiği törende, mezuniyetlerinin 25. yılını kutlayan Işıklılara anı plaketleri takdim edilmiştir. Törene katılan mezunlarımız; en değerli yıllarını geçirdikleri “Işık” çatısı altında yeniden bir araya gelebilmenin mutluluğuyla Işık Marşı’nı seslendirmiş, birlikte anı fotoğrafı çektirmiş ve geleneksel öğle yemeğinin ardından kendileri için hazırlanan etkinliklerde keyifli anlar yaşamışlardır. -
JPL BULUŞ ŞENLİĞİ
16.12.2019FMV Özel Erenköy Işık Fen Lisesi Bilim ve Proje Kulübü fizik öğrencileri Arda Doğramacılar, Dila Tuna, Bartu Abdioğlu ve Erdem Çetinkaya ile İstanbul Okan Üniversitesinde düzenlenen “JPL Buluş Şenliği Yarışması”na 14 Aralık 2019 Cumartesi günü katılım sağlamıştır. Buluş Şenliği; JPL-NASA mühendislerinin 1998’den beri ABD’de her yıl kendi arasında eğlence amaçlı düzenlediği, Güney Kaliforniya’daki orta dereceli okulların katılımına da açık olan “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak aynı format ve içerikte düzenlenmektedir. Şenlik, ABD dışında sadece Türkiye’de yapılmaktadır. Bu yıl 16’ncısı düzenlenen yarışmada 33 farklı okuldan gelen yarışmacılar, 10 pinpon topunu 60 saniye içinde başlangıç noktasından 5 metre uzaktaki bir kavanozun içine birer birer aktarabilen cihaz tasarımları ile yarışmışlardır. Öğrencilerimiz yarışmaya Türk mitolojisinde okçu anlamına gelen “Mergen” adını verdikleri bir eğik atış cihazı tasarlayarak katılmışlardır. Öğrencilerimizi çalışmalarından ötürü kutluyoruz. -
MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ
16.12.2019Feyziye Mektepleri Vakfı Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi olarak gerçekleştirdiğimiz “Okul Toplumunun Bağımlılık Konusunda Bilinçlendirilmesi” çalışmaları kapsamında Sayın Doç. Dr. Rabia Bilici bizlerleydi. 12 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen seminerde konuğumuz, “Madde Bağımlılığı” başlıklı konuşmasında verdiği bilgiler ve aktardığı mesleki deneyimleriyle öğrencilerimizin bu konudaki farkındalıklarının ve bilinç düzeylerinin artmasına destek oldu. -
YURT DIŞI EĞİTİM SUNUMU
16.12.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi velilerimize yönelik yurt dışı eğitimi konusunda bilgilendirme sunumu yapılmıştır. Sunumda velilerimize yurt dışı üniversiteleri için genel bilgilendirme, gerekli kabul şartları, adayların sahip olması gereken akademik yeterlilikler, yapılacak başvurular için planlamalar ve birçok ülkeden çeşitli üniversitelerle bölümleri hakkında bilgiler verilmiştir. -
FELSEFE KAFE ETKİNLİĞİ
15.12.2019 -
FEYZA HEPÇİLİNGİRLER SÖYLEŞİSİ
14.12.2019 -
ENGELSİZSİNİZ PROJESİ: VEYSEL VARDAL GÖRME ENGELLİLER OKULU ZİYARETİ
13.12.2019ENGELSİZSİNİZ PROJESİ: VEYSEL VARDAL GÖRME ENGELLİLER OKULU ZİYARETİ -
FMV ÖZEL IŞIK LİSESİ MUN DELEGELERİ MCMUN 2019'DA
13.12.2019Ankara ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları tarafından 13-16 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen MCMUN Model Birleşmiş Milletler Konferansı’na 9 delege ile katılan MUN Kulübü öğrencilerimiz, Kanada ve Güney Kore’yi temsil etmişlerdir. "Reform İçin Bir Araya Gelmek ” başlıklı konferansta Zeynep Algün, Kanada elçisi olarak açılış konuşmasını yapmıştır. Geleceğimizin mimarları öğrencilerimizin 21. yüzyıl becerileri dahilinde, uyum içinde, yoğun tempoda bir arada çalışma becerilerini kazandıkları konferansta, özellikle MUN tecrübesi olan 10. Sınıf öğrencilerimiz Kaan Kuru ve Tuana Melek’in kulübe yeni katılan 9. sınıf öğrencilerimize verdiği destek takdire layıktır. MCMUN’da okulumuzu temsil eden Zeynep Algün, Ufuk Çelik, Tuana Melek, Kaan Kuru, Başak Soyhan, Duru Olgun, Sarp Yiğit İpek, Enise Defne Birsel ve Mercan Akın’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. MCMUN 13-16 DECEMBER 2019 MUN club of FMV Özel Isik Lisesi represented our school at this year’s MCMUN in Ankara from December 13-16th. The theme of MCMUN ‘19 was ‘United to Reform’, and could not be more appropriate to the times in which we live. With 8 student delegates representing Canada and South Korea as well as 1 student ambassador of Canada, this year’s conference showcased our students' ability to adapt, work together, dedicate themselves to hard work and showed the genuine motivation of everyone included to grow into young adults that will shape the future. We wish to congratulate our students; Zeynep Algün who represented us as Ambassador of Canada, Ufuk Çelik who was a Canadian delegate in GA 2, Tuana Melek who was a South Korean delegate and Duru Olgun who was a Canadian delegate in GA 3, Kaan Kuru who was a Canadian delegate of the Special Conference on United Nations Reform, Sarp Yiğit İpek who was a Canadian delegate in GA 4, E. Defne Birsel who was a Canadian delegate in ECOSOC, Mercan Akın who was a Canadian delegate in the Advisory Panel, and Başak Soyhan who was a Canadian delegate in GA5.