Etkinlikler
-
GENÇLER TARİH YAZIYOR
03.12.2019Sosyal bilgiler öğretmenlerimizin rehberliğinde on iki öğrencimiz ile katıldığımız “Tarih Vakfı -Gençler Tarih Yazıyor” atölye çalışmasının ilk adımı 1 Aralık Pazar günü Terakki Vakfı Okulları Tepeören Yerleşkesinde gerçekleşti. “Toplumsal tarihe kadınların yaşamından bakmak” konulu atölyede öğrenciler önce Prof. Dr. Nükhet Esen’in “Fatma Aliyye Hanım’ın Yazarlık Mücadelesi” konulu sunumunu izlediler. Ardından 3 ayrı oturumda atölye çalışması yaptılar. -
I. Genel Veli Toplantısı
03.12.2019FMV Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi, etkin iletişimin temelinin sağlam bir okul aile iş birliğine dayandığını bilerek eğitim öğretim yılının ilk genel veli öğretmen görüşmelerini 13 Kasım ve 30 Kasım tarihlerinde düzenlemiştir. Okul olarak öğrencilerimizin eğitim öğretim yılı başlangıcından bu yana gösterdikleri gerek akademik gerek sosyal gelişimlerini velilerimizle paylaşarak onlara çocuklarını farklı gözlerden tanıma imkanı sağladık. -
II. SOSYAL BİLİMLER ÇALIŞTAYI
03.12.2019FMV Ispartakule Işık Lisesinde, 30 Kasım 2019 tarihinde “Su ve Uygarlık” başlığı altında II. Sosyal Bilimler Çalıştayı gerçekleştirilmiştir. FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi, 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin de katkıda bulunduğu bu çalıştayda; “Uygarlıkların Gelişiminde Suyun Önemi”, “Şehir ve İçme Suyu Kültürü”, “Türkiye’de Kuraklık” ve “Dünyadaki Su Varlığı ve Sürdürülebilirliği” başlıklı komiteler düzenlenmiştir. Sunumlarıyla çalıştaya katkı sağlayan öğrencilerimizi tebrik eder, güzel organizasyon için FMV Ispartakule Işık Lisesi yönetimine teşekkür ederiz. -
İSVİÇRE-CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) BİLİM GEZİSİ
03.12.2019Öğrencilerimizin bilime olan ilgilerini artırmak ve sosyokültürel birikimlerine katkıda bulunmak amacıyla MEB kazanımlarına uygun olarak 26-29 Kasım 2019 tarihleri arasında İsviçre ve Fransa’ya bir gezi düzenlenmiştir. Gezi programı dâhilinde birinci gün Zürih Gölü, Limmat Nehri, Lindenhoff Tepesi, Grossmünster, Frauen Münster, Zürih Katedrali, Bahnhoff Strasse, Belediye Sarayı, Opera Binası, Niederdorf Strasse, ETH Zürih Politeknik ziyaret edilmiştir. İkinci gün öğrencilerimiz, Technorama Bilim Müzesi’nde gerçekleştirilen etkileşimli bilimsel deneylere katılmıştır. Bern turunda, şehre adını veren ayı parkı ziyaret edilmiş ve şehrin ünlü çeşmeleri görülmüştür. Einstein’in bir süre yaşadığı ev ziyaret edilmiş, Nestle Cailler Çikolata Fabrikası’na gidilmiş, çikolatanın yapım sürecinin izlenmiş ve ardından Montrö Leman Gölü kıyısında bulunan Chillon Şatosu gezilmiştir. Gezinin üçüncü gününde Cenevre turu gerçekleştirilmiş. Leman Gölü, Mont Blanc Köprüsü, Büyük Katedral, Eski Şehir Meydanı, Bourg-de-Four semti, Notre Dame Adası, Cenevre Fıskiyesi, Cenevre Saati ziyaret edilmiştir. Gezinin en önemli kısmı olan CERN Nükleer Araştırma Merkezi’nde yapılan bilgilendirmelerle bu merkezin tarihi, amacı, burada yapılan buluşlar (World wide web, positron emisyon tomografisi, bilgisayarlı tomografi vb.) ile gelecek planları hakkında Türk ve yabancı uzmanlardan bilgi alınmıştır. Gezimizin son gününde Fransa’nın Alp Dağları eteklerinde yer alan Annecy ziyaret edilmiş, Orta Çağ’dan kalma tarihî şehrin merkezinde tur yapılarak gezi tamamlanmıştır. -
KİTAPLARLA IŞIK OLALIM SÖYLEŞİ KUŞAĞI – 29 “Deli Kadın Hikâyeleri ” Mine Söğüt Söyleşisi
03.12.201929 Kasım 2019 Cuma günü Gazeteci, Yazar Mine Söğüt ile “Deli Kadın Hikâyeleri” kitabı üzerine söyleşi gerçekleştirilmiştir. Sayın Söğüt kitabında özgürlüğü ve yaşama sevinci ellerinden alınmış, deliliğin eşiğine gelmiş kadınların geçmişten ve günümüzden gelen acı, yürek burkan yaşamlarını yirmi bir farklı hikâyede ele almıştır. Her hikâyenin girişinde kısa şiirler ve hikâyelerin arasında Bahadır Baruter tarafından çizilmiş oldukça çarpıcı resimler yer almaktadır. Toplumsal duyarlılığı ve içtenliğiyle daha güzel bir dünya için insanların iyi olmaktan başka çaresinin kalmadığına inanan yazarımız Sayın Mine Söğüt’e teşekkür ediyor ve saygılarımızı iletiyoruz. -
TOEFL IBT SEMİNERİ
03.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi-Fen Lisesi, 2 Aralık 2019 tarihinde, 11. sınıf öğrencilerine yönelik “TOEFL IBT Bilgilendirme Semineri” düzenlemiştir. ETS Global Akademik İlişkiler ve ELT Uzmanı Yasemin Arşın tarafından verilen seminerde; TOEFL sınavının formatı, içeriği ve kayıt süreciyle ilgili önemli hususlar üzerinde durulmuş, öğrencilere çevrim içi kaynak ve uygulamalar hakkında bilgilendirme yapılmıştır. TOEFL IBT SEMINAR A TOEFL IBT Seminar was held on December 2, 2019 for our 11th grade students. In the seminar, given by ETS Global Academic Relations and ELT Expert Yasemin Arşın, important issues related to the format, content and registration process of the exam were presented and the students were informed about online resources and applications. -
TOK KONFERANSI
03.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi, 11. sınıf IBDP öğrencileri, 30 Kasım-1 Aralık 2019 tarihlerinde, Eyüboğlu Eğitim Kurumlarında gerçekleştirilen “17. Geleneksel Eyüboğlu TOK (Theory of Knowledge: Bilgi Kuramı) Konferansı”na katılmışlardır. Türkiye'nin dört bir yanından gelen okulların katılımıyla gerçekleşen TOK Konferansı, öğrencilerimize; TOK (Bilgi Kuramı) dersiyle ile ilgili konuları keşfetme, tartışma oturumlarına katılma ve TOK sunumları hakkında soru sorma fırsatı sunmuştur. TOK CONFERENCE On the 30th of November and the 1st of December, 11th grade Theory of Knowledge (TOK) students took part in the 17th Annual Eyüboğlu TOK Conference. The conference, attended by schools from all over Turkey, offered students the chance to explore issues related to the course, participate in discussion sessions, and provided them with opportunities to view and ask questions about TOK presentations. -
Yeni Gelen Yayınlar
03.12.2019Yeni Gelen Yayınlar -
5. SINIFLAR DÜZEYİ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ GEZİLERİ
02.12.20195. SINIFLAR DÜZEYİ İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ GEZİLERİ -
BAŞÖĞRETMEN KUPASI
02.12.2019BAŞÖĞRETMEN KUPASI -
Grade 6 Brain Race
02.12.2019On 29th November 2019, with the participation and support of all grade 6 students, we hosted our traditional “Brain Race” Quiz Show. Our students had an opportunity to compete in the show and challenge their knowledge of sport, geography, science, cinema, and literature topics exhibiting great team work. The show was both entertaining and educational. By the end of the show, students acquired general knowledge on a variety topics such as when the first movie was made, which movie won the most Oscars in 2019, who created the periodic table and which planet has the longest days. Students have also practised the vocabulary they have been learning in English lessons related to finance. Great fun was had by all! -
RESİM YARIŞMASI
02.12.2019RESİM YARIŞMASI