Etkinlikler
-
FEN 3 PROJE SUNUMLARI
15.05.2019FMV Erenköy Özel Işık Fen Lisesi Fen 3 sınıfı öğrencileri, danışman öğretmenlerinin rehberliğinde bilimsel çalışma yöntemlerini esas alarak hazırladıkları projelerinin sunumunu 13.05.2019 tarihinde Lise Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirmiştir. Öğrencilerimiz fizik alanında “Karadenizdeki Hidrojensülfürden Enerji Eldesi”, “Yağmur Suyundan Elektriğin Eldesi”,“Hidrodinamik Suyun Yolculuğu”, “Süperkapasitör Yapımı” ve “Dinghy Sınıfı Teknelerde VMG Hesaplayan Cihaz Geliştirilmesi” başlıklı; biyoloji alanında “Yapay ve Organik Gübrenin Toprak Solucanları Üzerine Etkisi”, “Lactobacillussakei'nin Antibakteriyel Etkisinin Potasyum Nitrat ile Karşılaştırılması ve Gıda Sektöründe Kullanımları” ve “Zeytinden Elde Edilen Oleuropein'in Bakteriler Üzerindeki Etkisi” başlıklı ve kimya alanında “Gumarabikten Doğal Yapıştırıcı Yapımı”, “Nişastadan Doğal Polimer Yapımı”, “Organik Malzemelerden Majyaj Malzemesi Eldesi”, “Farklı Diş Macunlarının Beyazlatma Gücünün Belirlenmesi” ve “Bitki Özütü ile Doğal Antifiriz Eldesi” başlıklı toplam 13 proje sergilemiştir. Sunumları okul müdürümüz Müge YALIM ALPAN, lise öğretmen ve öğrencilerimiz dinlemişlerdir. -
İLKOKUL SANAT SERGİSİ
15.05.20192018 -2019 Öğretim yılı Sergi etkinlikleri programı içerisinde 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin oluşturduğu eserlerle İlkokul Sanat Sergimiz açıldı. Sergi açılışımız Okul Müdürümüz Sayın Gülbahar Tunç, müdür yardımcılarımız, öğretmenlerimiz, 3. Sınıf öğrencilerimiz ve velilerden oluşan katılımla gerçekleşti.Coşkuyla açılan sergimiz, 17 Mayıs Cuma gününe kadar İlkokul ikinci kat fuaye alanında ziyaret edilebilir. -
Santral İstanbul “Enerji Müzesi” Gezisi
15.05.2019Santral İstanbul “Enerji Müzesi” Gezisi -
“21. YY. BECERİLERİ” TEMALI GRUP ÇALIŞMASI
14.05.2019Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından, yaşadığımız çağda akademik ve entelektüel gelişim kadar önemli olan sosyal gelişimi desteklemek amacıyla 6-10 Mayıs tarihlerinde, 10 FEN sınıfı öğrencileri arasında 3 oturumluk “21. YY. BECERİLERİ” temalı grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler hafta boyunca eğlenceli bireysel etkinlikler ve takım oyunları ile kendini tanıma, yaratıcılık ve spontanite üzerine çalışmışlardır. Eksik ve güçlü yanları hakkında düşünme fırsatı bulan öğrenciler etkinlik boyunca birbirlerini de değerlendirerek sınıf arkadaşlarının gelişim sürecine de katkıda bulunmuşlardır. -
“KARİYER GELİŞİMİ” TEMALI GRUP ÇALIŞMASI
14.05.2019Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisi tarafından, öğrencilerin kendilerini daha iyi tanıyarak kariyer adımlarını güvenle ve istedikleri yönde atmalarını desteklemek üzere gönüllü 10. sınıf öğrencileri ile Nisan ayı boyunca 6 oturumluk “Kariyer Gelişimi” temalı grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte öğrenciler, kendilerini ve akranlarını daha iyi tanımalarını sağlayacak sorular sormuş; birbirlerinin kariyer tercihlerine destek olacak şekilde olumlu diyaloglar kurmuş ve kariyerin anlamı üzerine irdeleyici tartışmalar yapmışlardır. Farklı sınıflardan öğrencilerin bir araya gelmesi ile farklı seslerin, düşüncelerin geliştirildiği çalışmanın hazırlanması ve yönetilmesinde katkı sağlayan Rehberlik Servisi Stajyeri ve MEF Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi İrem Tunaeri’ye teşekkür ederiz. -
2018-2019 Almanya Berlin Gezisi
14.05.20192018-2019 Almanya Berlin Gezisi -
Alman Pastacılık Kulübü
14.05.2019Alman Pastacılık Kulübü -
FMV AYAZAĞA IŞIK LİSESİ VE FEN LİSESİ DEBATE KULÜBÜ "İSTANBUL ERKEK LİSESİ İNGİLİZCE MÜNAZARA TURNUVASI" ŞAMPİYONU
14.05.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi Debate Kulübü, 11-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Erkek Lisesinde FMV Erenköy Işık Lisesi, Terakki Vakfı Okulları, Açı Okulları, Vefa Anadolu Lisesi, Bahçelievler Anadolu Lisesi, Kandilli Anadolu Lisesinden öğrencilerin 18 takım olarak yarıştığı "İstanbul Erkek Lisesi Open 2” adlı İngilizce Münazara Yarışmasına 14 öğrencisi ile 4 takım olarak katılmıştır. Boğaziçi ve Koç Üniversiteleri Münazara Kulüplerinin hakemliğinde gerçekleşen turnuvada her biri yaklaşık bir saat süren 8 maç yapan okulumuz takımları politik, ekonomik ve sosyal konular üzerine argümanlar geliştirip tezlerini savunmuş; savundukları konularda gelen soruları cevaplandırmışlardır. Kerem Topalismailoğlu, Halil Emre Baysal ve Efe Zacharia Kayalıoğlu’ndan oluşan AIL Black adlı takımımız iki gün süresince yaptığı yedi maçın altısını kazanarak büyük finale yükselmeyi başarmıştır. Final maçında ise Vefa Anadolu Lisesini yenerek turnuva şampiyonu olmuştur. Turnuvaya katılan 3 takımımız çeyrek finale, 2 takımımız yarı finale yükselme başarısı elde etmiştir. Öğrencilerimiz jüri üyeleri tarafından bireysel olarak strateji, içerik, görev ve stil olarak da değerlendirilmiş ve öğrencilerimizden bazıları “Best Speaker” (En İyi Konuşmacı) ödülünü almıştır. Halil Emre Baysal “En İyi 2. Konuşmacı”, Kerem Topalismailoğlu, “En İyi 4. Konuşmacı”, Efe Zacharia Kayalioğlu “En İyi 5. Konuşmacı”, Kayra Jay Chavush “En İyi 9. Konuşmacı”, Nedim Günsür “En İyi 10. Konuşmacı” olmuştur. Turnuvaya katılarak bizi gururlandıran öğrencilerimiz Kerem Topalismailoğlu, Efe Zacharia Kayalıoğlu, Halil Emre Baysal, Elif Büşra Sönmez, Kayra Jay Chavush, Miranda Marancıoğlu, Bahar Oya Çidem, Sümeyra Bostancı, Reyna Akbaşoğlu, Nedim Şefik Deniz Günsür, Nart Cankan Duman, Ege Yümlü, Yoel Yuhay ve Hakan Yiğit Çetinkaya’yı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. -
FMV Özel Işık Lisesi Öğrencileri IŞIKMUN’da
14.05.2019Okulumuz Model Birleşmiş Milletler Kulübü öğrencileri 10-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında Işık Üniversitesi Şile Kampüsünde düzenlenen IŞIKMUN’a katıldılar. Tarih komitesi ,NATO ve UN Kadınlar Komitesinden oluşan konferansta 9D sınıfından Tuana Melek, Birleşik Krallığı temsil ettiği NATO Komitesinde onur ödülüne layık görülmüştür. 11C sınıfından Berke Çalışkan, 2. Dünya Savaşı Türkiye Kabinesini temsil ettiği Saydam Komitede en iyi delege seçilmiştir. -
II. COĞRAFYA ÇALIŞTAYI
14.05.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü olarak 11 Mayıs 2019 tarihinde 20 farklı okuldan 60 öğrencinin katılımıyla “II. Coğrafya Çalıştayı”nı gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, konuklarımız Sayın Eren İNÖNÜ ve Sayın Emin ÇAPA’nın anlatıları ışığında ‘’Sürdürülebilir Ekonomi’’nin yollarını aradılar. Eren İNÖNÜ, ülke coğrafyalarının ekonomi üzerindeki etkilerini medyadan, sanattan, otomotivden, fotoğraftan ve modadan örneklerle borsa ve marka değeri üzerinden ele aldı. Emin ÇAPA ise ekonomiyi kavramsal olarak ele alıp öğrencilerimizin özellikle günümüz tüketim alışkanlıkları üzerinden yeni yaşam stilini sorgulamalarını ve üretimin önemini algılamalarını sağladı. Öğrenciler öncelikle beş farklı alanda(tarım, sanayi, ticaret, turizm, spekülatif yönlendirmeler) sorunları tespit etti, ardından bu sorunlara çözüm önerileri sundu. Konuklarımıza ve öğrencilerimize katkıları için teşekkür ediyoruz. -
Oryantiring Takım Sporcularımızın Başarıları
14.05.2019Oryantiring Takım Sporcularımızın Başarıları -
2. Sınıflar Yazar Söyleşisi
13.05.20192. Sınıflar Yazar Söyleşisi