Kütüphane

FMV Erenköy Işık Lisesi-Fen Lisesi Kütüphanesi, okul toplumunu oluşturan tüm bireylerin akademik, sosyal, kültürel ve kişisel gelişimlerine ortam sağlayan çok yönlü hizmet sağlayıcı bir öğrenme merkezidir.

Okumaya teşvik edici kitap söyleşileri, okur - yazar buluşmaları, bilimsel proje geliştirme çalışmaları, bilgi okuryazarlığı ve araştırma becerilerini geliştirici faaliyetleri ile tüm okul toplumuna modern bir okul kütüphanesi olarak hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimizin, 21. Yüzyıl yetkinliklerinin önemli unsurlarından biri olan bilgi okuryazarlığı becerilerini geliştirmek amacıyla 9. Sınıf ve Fen 1 sınıflarıyla Bilgi Okuryazarlığı Eğitim Programı uygulanmaktadır.

Lise, fen lisesi kütüphanemizin koleksiyonu; bilgi kaynakları olarak nitelendirdiğimiz referans, danışma kaynakları, süreli yayınlar, gazeteler, elektronik kitaplar, elektronik dergiler, işitsel görsel materyaller ve lisemizin uyguladığı IB Diploma Programı için geliştirilen özel yayınlar ile hızla genişlemektedir. Kütüphane kataloğumuzda bulunan 18500’i aşkın yayına ulaşmak isteyenler web üzerinden de erişim sağlayabilmektedirler.  

Gelişen teknoloji ve değişen bilgi ortamlarında bilimsel, güvenilir ve kaliteli bilgiye ulaşmak için öğrencilerimizin veri tabanlarına erişimlerini sağlamaktayız. EBSCO ve Encylopedia Britannica adlı veri tabanlarına aboneliğimiz bulunmaktadır. Tumble Books Library aboneliğimiz ile öğrencilerimiz, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde çeşitli elektronik kitaplar, videolar ve belgesellere erişebilmektedirler.

 FMV Işık Üniversitesi Kütüphanesi bünyesindeki; 1.8 milyon yüksek çözünürlükte dijital görsele, hukuksal mevzuata ve belgelere, 2500'ün üzerinde gazeteye, 8100 den fazla dergiye ve bu dergiler aracılığı ile milyonlarca makaleye, 110 binin üzerinde elektronik kitaba okuldan erişim imkanı sunulmaktadır.

Akademik çalışmalarda bilimsel içerik ve etik ilkelerine odaklı çalışmalar yapabilme becerisini geliştirmek için intihali önleme yazılımı olan Turnitin aboneliğimiz mevcuttur. Tüm araştırmacılarımızın çalışmalarını oluştururken yararlandıkları bilgilerin kaynağını göstermeleri gerektiği bilincinden yola çıkarak yararlanmaları üzere  MLA Alıntılama Kuralları kullanılmaktadır.

İletişim:

Sevgi Arıoğlu

IASL Orta Doğu ve Kuzey Afrika Okul Kütüphanecileri Bölge Direktörü / IB DP Extended Essay Koordinatörü

Tel : 0216 385 31 47 / 3217

E-mail : sevgi.arioglu@fmv.isik.k12.tr

Elektronik kaynaklarımıza okul dışından erişim sağlamak için okul kütüphanecinize ulaşabilirsiniz.

İletişim:

Sevgi Arıoğlu: sevgi.arioglu@fmvisik.k12.tr          0216 3853147-3217

IASL Kuzey Afrika & Ortadoğu Bölge Direktörü / IBDP Extended Essay Kordinatörü