Duyurular
-
PLC 2. TOPLANTISI
07.12.2018Anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinden oluşan Mesleki Öğrenme Topluluğu 30.11.2018 tarihinde yapılan ikinci toplantısında IB PYP öğrenen profili üzerinde yaratıcı drama ile çalışmalarına devam etti. Bu etkinlikte üzerinde durulan profiller ‘Duyarlı’ ve ‘Dengeli’ idi. Aday PYP okulu olarak amacımız yapılan yaratıcı drama etkinliklerinin, grup tartışmalarının ve tüm grup ile paylaşımların sınıftaki uygulamalara yansımasıdır. Bu çalışmalar hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin öğrenen profillerini içselleştirmesine yardımcı olacaktır. -
BİLİM VE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERİMİZ KOÇ ÜNİVERSİTESİNDE
07.12.2018FMV Özel Ayazağa Işık Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri, ‘’Bilim ve Teknoloji Buluşmaları’’ kapsamında Koç Üniversitesini ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Mühendislik Fakültesinde bulunan optik mikrosistem laboratuvarı gezilmiştir. Prof. Dr. Hakan Ürey'in daveti ile gerçekleşen bu etkinlikte, öğrencilerimiz arttırılmış gerçeklik ile ilgili prototipleri yakından görme ve deneme imkânı yakalamıştır. Ayrıca bunların günlük hayatta nerelerde kullanılabileceğini öğrenmişlerdir. Prof. Dr. Hakan Ürey ile ''Yeni teknolojiyi kullanan mı yoksa geliştiren mi olmak istersiniz?'' sorusuyla başlayan, öğrencilerimizin ileride seçecekleri mesleklerle ilgili bilgi sahibi oldukları derin bir sohbet imkânı da bulmuşlardır. -
AŞİYAN TEVFİK FİKRET MÜZE EVİ GEZİSİ
07.12.201811. sınıf yıllık planında, içinde bulunduğumuz haftanın konusunun Edebiyatıcedide ve Tevfik Fikret olması dolayısıyla Türkçe-Matematik ağırlıklı eğitim gören 11 D ve E sınıfları ile 05.12.2018 tarihinde, Tevfik Fikret’in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı ve 1945 yılından itibaren müze olarak hizmet veren Aşiyan Tevfik Fikret Müze Evi’ne gezi düzenlenmiştir. Edebiyatıcedideciler’in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının; Abdülhak Hamit’e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların; kadın şairlerimizden Nigar Hanım’a ait kitaplar, fotoğraflar, resimler, şahsi arşiv ve eşyaların sergilendiği; Tevfik Fikret`in şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler, resim çalışmaları, tablolar bulunan müzede ayrıca Şehzade Abdülmecit Efendi’nin, Tevfik Fikret`in "Sis" şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü "Sis" tablosu da bulunmaktadır. Öğrenciler, müzede uygulamalı bir ders yapmaktan ve o dönem ortamını yaşamaktan mutlu olarak müzeden ayrılmışlardır. -
CIS AKREDİTASYON ZİYARETİ KAPANIŞ TOPLANTISI
07.12.2018FMV Işık Okulları Ayazağa Kampüsü’nde 2 Aralık 2018 Pazar günü düzenlenen açılış kokteyliyle başlayan CIS (Uluslararası Okulları Birliği) akreditasyon ziyareti, 6 Aralık 2018 tarihinde Kampüsümüz Çok Amaçlı Salon’unda gerçekleşen kapanış toplantısı ile sona ermiştir. Akreditasyon ziyaretinin sürdüğü hafta boyunca CIS ekibi, Kampüsümüzde akademik gözlemlerde bulunmuş, değerlendirmeler yapmış, soru ve görüşlerini okul toplumuyla bir araya geldikleri farklı toplantılarda dile getirmişlerdir. Yoğun bir haftanın ardından gerçekleşen kapanış toplantısında; ziyaret ekibi, kısa bir değerlendirme ve iyi dilekleriyle süreci sonlandırmışlardır. CIS (Uluslararası Okullar Birliği) akreditasyon ziyaretinin FMV Ayazağa Işık Okullarının yenilikçi eğitim anlayışına önemli katkılarda bulunacağına inanıyoruz. -
“KOLEKSİYONERLER IŞIK'TA-IŞIK'LI KOLEKSİYONERLER” SERGİ GEZİSİ
07.12.2018FMV Ayazağa Işık Lisesi IB Programı öğrencileri 4 Aralık 2018 Salı günü Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini ziyaret etmişlerdir. FMV Işık Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Koleksiyonerler Işık'ta-Işık'lı Koleksiyonerler” serisinin ilki olan Ahu-Can Has Koleksiyonu Sergisi’ni gezen öğrenciler, FMV Işık Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Sibel AVCI TUĞAL ile sergi hakkındaki görüşlerini paylaşmış ve Dr. Sibel AVCI TUĞAL ve Prof. Dr. Betül ATLI'nın derslerine katılmışlardır. -
Simit-Çay ile Rehberlik Söyleşileri / Kuşakların Değişen Yüzü: X, Y, Z
07.12.2018Bilinçli Aile Okulumuzun ikinci buluşmasını velilerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. "X kuşağındaki anne-babalar Y kuşağındaki çocuklarını yetiştirmeye başladı. Y kuşağı şimdilerde Z kuşağı çocuklarını büyütmekle meşgul. Aslında her kuşak birbirini bir hamur misali yoğurup şekillendiriyor. O halde neden birbirimize kızıyoruz ki? Aynı olamayız elbette. Ancak birbirimizi anlamamız mümkün. Birbirimize ellerimizi uzatmamız mümkün." -
IB DP ÖĞRENCİLERİ İLE EXTENDED ESSAY EĞİTİMİ
06.12.2018FMV Erenköy Işık Lisesi Uluslararası Bakalorya eğitimi alan 11 IB D sınıfı öğrencileri ile 5 Aralık 2018 tarihinde IB diploma programının çekirdeğinde yer alan extended essay eğitim sunumu gerçekleştirilmiştir. Araştıran, bilgili, düşünen, ilkeli, iletişim kurabilen ve açık fikirli bireyler olarak yetişen IB öğrenci profilinin bu yetkinliklerini yansıtarak özgün bir bitirme tezi yazma sürecinin adımları EE Koordinatörü Sevgi Arıoğlu tarafından öğrencilerimize aktarılmıştır. Öğrencilerimizin entelektüel bakış açısını, araştırma becerilerini, üniversitedeki akademik çalışmalarını ve bağımsız öğrenme yetkinliklerini geliştirecek uygulamalarla etkileşim ve gelişim odaklı bir çalışma olmuştur. -
IB DP ÖĞRENCİLERİ İLE EXTENDED ESSAY EĞİTİMİ
06.12.2018FMV Erenköy Işık Lisesi Uluslararası Bakalorya eğitimi alan 11 IB D sınıfı öğrencileri ile 5 Aralık 2018 tarihinde IB diploma programının çekirdeğinde yer alan extended essay eğitim sunumu gerçekleştirilmiştir. Araştıran, bilgili, düşünen, ilkeli, iletişim kurabilen ve açık fikirli bireyler olarak yetişen IB öğrenci profilinin bu yetkinliklerini yansıtarak özgün bir bitirme tezi yazma sürecinin adımları EE Koordinatörü Sevgi Arıoğlu tarafından öğrencilerimize aktarılmıştır. Öğrencilerimizin entelektüel bakış açısını, araştırma becerilerini, üniversitedeki akademik çalışmalarını ve bağımsız öğrenme yetkinliklerini geliştirecek uygulamalarla etkileşim ve gelişim odaklı bir çalışma olmuştur. -
4. Sınıflar “Sağlıklı ve Dengeli Beslenme” Söyleşisi
06.12.20184. sınıf öğrencilerimiz 1 Ekim 2018 Pazartesi günü okul Doktorumuz Ümit ALPARSLAN tarafından “İnsan Sağlığı ve Dengeli Beslenme İlişkisi” konusunda bilgilendirildi. Öğrencilerimiz söyleşi sonunda konu ile ilgili merak ettikleri soruları sordular, söyleşiden edindikleri bilgilerle söyleşi kitapçığını sınıflarda öğretmenleri rehberliğinde yaptılar. -
ESPAÑOL EN IMAGENES 2018 İSPANYOLCA KONUŞMA VE POSTER YARIŞMASI
06.12.2018FMV Işık Okulları tarihinde yapılan ilk İspanyolca etkinlik olarak dikkati çeken "ESPAÑOL EN IMAGENES 2018 İspanyolca Konuşma ve Poster Yarışması", 4 Aralık 2018 tarihinde, FMV Özel Işık Lisesi ev sahipliğinde, Sacit Öncel Konferans Salonu'nda gerçekleştirilmiştir. Okulumuzun Nişantaşı, Ayazağa, Erenköy ve Ispartakule Kampüsleri'nden toplam 14 öğrencinin katıldığı yarışmanın bu seneki teması 'Beraberlik ve Çeşitliliğe Saygı' olmuştur. Okulumuzun 'en az bir yabancı dilde yetkin, farklılığın zenginlik olduğu düşüncesini benimsemiş bireyler yetiştirmek' hedefinden yola çıkılarak düzenlenen etkinlikte, öğrencilerimiz kendi tasarladıkları posterleri, jürinin ve seyircilerin önünde tanıtmışlar ve daha sonra jüri üyelerinin sordukları sorulara doğaçlama cevaplar vermişlerdir. Jüri üyeliğini Cervantes Enstitüsü Direktörü Gonzalo Manglano de Garay, Cervantes Enstitüsü Akademik direktörü María José Molina Perez ve Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Profesör María Pilar Mesas Pérez'in yaptığı yarışmada birincilik derecesini Ispartakule Kampüsü'nden Lara Kaptan, ikincilik derecesini Ispartakule Kampüsü'nden Mert İpek, üçüncülük derecesini Nişantaşı Kampüsü'nden Elif Ünveren ve Seyircinin Seçimi Ödülünü Nişantaşı Kampüsü'nden Elif Naz Sürücü kazanmıştır. -
BİLİNÇLİ AİLE OKULU 1. BULUŞMA
06.12.2018 -
Başarıya Götüren Aile Okul Başarısını Yükseltmesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?
06.12.2018