Etkinlikler
-
DEUTSCHLANDKOFFER-ALMANYA BAVULU ETKİNLİĞİ
04.12.2019DEUTSCHLANDKOFFER-ALMANYA BAVULU ETKİNLİĞİ -
Ebeveyn Gelişim Atölyesi
04.12.201912 Aralık 2019 Perşembe günü saat 15.30-16.30 arasında Ebeveyn Gelişim Atölyesi çalışmamız Sacit Öcel Salonunda gerçekleşecektir. Bu ay ki atölyede Işık Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülden Güvenç velilerimize "Stres Yönetimi ve İletişim" seminerini verecektir. -
İngilizce Derslerinde "Vikingler" Konusunu İşlediler
04.12.2019İngilizce Derslerinde "Vikingler" Konusunu İşlediler -
LGS SÜRECİ ve ERGENLİK 8. SINIF VELİ SEMİNERİ
04.12.2019 -
ÖĞRENCİLERİMİZİN TAKIM DERECELERİ
04.12.2019ÖĞRENCİLERİMİZİN TAKIM DERECELERİ -
ÖĞRENCİLERİMİZİN ATLETİZM MÜSABAKASI BAŞARISI
04.12.20194 Aralık 2019 Çarşamba günü, 1300 sporcunun katılımıyla TAF Ataköy Atletizm Salonu'nda gerçekleştirilen atletizm yarışmalarında, Işık Spor Kulübü adına yarışan öğrencilerimizin takım ve bireysel dereceleri şöyledir: * Genç Kız Işık Spor Kulübü Takımı - İstanbul Birincisi * Yüksek Atlama Branşı İstanbul Birincisi - Deniz Sönmez * Uzun Atlama Branşı İstanbul İkincisi - Nehir Şit (Genç Kızlar Kategorisi) * Uzun Atlama Branşı İstanbul İkincisi - Ömer Faruk Pala (Genç Erkekler Kategorisi) Sporcu öğrenci ve antrenörlerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz. -
TURNITIN KULLANICI EĞİTİM SEMİNERİ
04.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi - Fen Lisesi Kütüphanesi etkinlikleri kapsamında, 04 Aralık 2019 Çarşamba günü 15.30-16.30 saatleri arasında Turnitin K12 Eğitim Danışmanı Sayın Ceyda ALTINÇAĞ ile “Turnitin Kullanıcı Eğitim Semineri” gerçekleştirilmiş olup öğretmenlerimiz, programın kullanımı ve analizleri konusunda bilgilendirilmiştir. Kullanıcılarına zengin geri bildirim sağlamakta ve intihali önleyerek öğrencilerin akademik yazım yeteneklerini yükseltmekte olan Turnitin, kullanıcılarının belirli bir zaman aralığında özgün bilgi kullanımını teşvik etmekte ve akademik yazım becerisini geliştirmektedir. Turnitin sayesinde öğrenciler bilgiyi doğru, düşünerek ve telif haklarına uygun bir şekilde kullanmaya teşvik edilmektedir. FMV Ayazağa Işık Lisesi - Fen Lisesi Kütüphanesi, okulun pedagojik çalışmalarını desteklemek ve akademik dürüstlük politikası odağında öğrencilerini ve öğretmenlerini güçlendirmek amacıyla Turnitin’i bir çözüm olarak tercih etmektedir. İntihali önleyerek öğrencilerin akademik yazım yeteneklerinin nasıl geliştirilmesi gerektiğini uygulamayla anlatan Sayın Ceyda ALTINÇAĞ’a konu hakkındaki değerli paylaşımları için teşekkür ederiz. -
YURT DIŞI EĞİTİM SUNUMU
04.12.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi 11. sınıf öğrencilerine yönelik yurt dışı eğitimi konusunda bilgilendirme sunumu yapılmıştır. Sunumda öğrencilerimize yurt dışı üniversiteleri için gerekli kabul şartları, adayların sahip olması gereken akademik yeterlilikler, yapılacak başvurular için planlamalar, birçok ülkeden çeşitli üniversiteler ve bölümleri hakkında bilgiler verilmiştir. -
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
03.12.20191992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında 4. sınıflarımızla rehberlik etkinliği yapıldı. Öğrencilerimiz ile empati kavramının üzerinde durularak, bugünün anlam ve öneminin engelli bireylerin sorunlarını konuşmak ve çözümleri üzerinde fikirler üretmek adına önemli olduğu paylaşıldı. Öğrencilerimiz PYP kapsamında açık görüşlü, duyarlı ve araştıran - sorgulayan öğrenen profilleri temelinde derse aktif olarak katılım sağladı. Diğer sınıfların da bu konuda farkındalık kazanmasını sağlamak amacıyla bu önemli gün ile ilgili kendi mesajlarından oluşan ürünler ile pano çalışması gerçekleştirdi. INTERNATİONAL DAY OF PEOPLE WİTH DİSABİLİTY, 3RD DECEMBER An activity was held by the counselling and guidance department with our 4th grade students on December 3, International Day of People with Disability, which was accepted by the United Nations in 1992 as an international day. The concept of empathy was emphasized. It was also shared that today is a meaningful and important day to talk about the problems of individuals with disabilities and it is important to come up with some ideas for their problems. Our students actively participated in the lesson on the basis of open-minded, caring and researcher PYP learner profiles. In order to raise awareness of the other classes on this issue, students created a display board with their own messages about the day. -
CERN GEZİSİ
03.12.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinin İsviçre-Fransa sınırında bulunan ve Cenevre şehrine yakın olan CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) ziyareti 26 - 29 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 1954 yılında 12 kurucu üye ülke ile kurulan, ülkemizin de üye olduğu ve bilimsel çalışmaların içinde yer aldığı “Avrupa Nükleer Araştırma Konseyi (CERN)”; günümüz dünyasında en etkili iletişim aracı olan “world wide web - www”, kanser teşhis ve tedavisinde kullanılan en önemli cihazlardan biri olan “pozitron emisyon tomografisi-PET”, tıpta yumuşak doku görüntüleme alanında kullanılan “bilgisayarlı tomografi-BT” gibi birçok buluş ve teknolojiyi katmıştır. Öğrencilerimiz CERN’de ülkemizi temsil eden çok değerli bilim insanlarımız tarafından bilgilendirildi. Bu bilgi paylaşımı ve gözlemlerde öğrencilerimiz; CERN’in amacı ve kuruluşu, temel parçacıklar, algıçlar, nötrino, madde-karşıt madde ve Higgs parçacığı üzerine yapılan deneyler ile ilgili olarak birinci elden bilgi edinerek yerinde gözlem yapma fırsatı buldu. CERN’de maddenin ana yapısını ve evreni daha iyi anlamak amacıyla yüksek enerjili protonlar yerin yaklaşık 100 m altında çevresi 27 km olan büyük hadron çarpıştırıcısında (Large Hadron Collider – LHC) çarpıştırılarak birçok veri elde edilmektedir. Öğrencilerimiz, CERN’de yapılan çalışmaların kontrol merkezlerinden biri olan SM18 hakkında bilgi edindi ve bu merkezin içine girerek bilim adamlarının çalışma ortamlarındaki atmosferi yaşayarak tecrübe edindi. CERN gezimizde öğrencilerimiz CERN’de kullanılan ilk hızlandırıcı olan Synchrocyclotron’u (SC) da inceleme fırsatı buldu. Dört gün süren gezimizde öğrencilerimiz ayrıca Einstein Haus (Einstein’ın yaşadığı ve en önemli çalışmalarını gerçekleştirdiği ev), Nestle Çikolata Fabrikası, Birleşmiş Milletler binası, Cenevre Fıskiyesi, Fransa’nın Alp Dağları eteklerinde yer alan şehri Annecy, Chillon Şatosu, Montrö, Cenevre ve Lyon kent merkezleri olmak üzere İsviçre ve Fransa’nın önemli merkezlerinde de bulundu. Öğrencilerimizin İsviçre ve Fransa’nın tarihî ve kültürel yapısı ile ilgili de bilgiler edindiği gezimiz, bilimsel ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamıştır. -
Engelliler Günü Farkındalık Dakikaları
03.12.2019Farkındalık dakikalarında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili Beden Eğitimi ve Spor Bölümü tarafından, öğrencilerimizin sunumu ile bir etkinlik gerçekleştirildi. -
FMV ÖZEL IŞIK LİSESİ DELEGELERİ “TIMUN MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI”NDA
03.12.2019FMV Özel Işık Lisesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü öğrencileri 27 Kasım-1 Aralık 2019 tarihleri arasında Üsküdar Amerikan Lisesinin ev sahipliğini yaptığı “TIMUN Model Birleşmiş Milletler Konferansı”nda Sırbistan’ı temsil ettiler. “Sivil Toplum, Güven ve Demokrasi” temalı konferansta öğrencimiz Kaan KURU, Sırbistan büyükelçisi olarak yaptığı açılış konuşmasıyla konferans organizasyon komitesi tarafından takdir edilmiştir. Konferansta Zeynep Taşçıoğlu (GA1), Melis İşmen (Special Conference), Tuana Melek (GA2), Emir Yüksel (GA3), Defne Birsel (ECOSOC) ve Zeynep Algün (GA4) okulumuzu başarı ile temsil etmişlerdir. TIMUN Üsküdar American Academy Model United Nations Conference November 27 –December 1 2019 Uskudar American hosted TIMUN ’19 this year on November 27th- December 1st. The conference included many local schools from around Turkey as well as international schools from Oman, Holland and Lebanon. TIMUN is the oldest Conference in Turkey. This was the 26th year the conference was held and it was an honor that our students were included and invited to participate at such an academic and highly regarded conference. The theme of TIMUN ‘19 was ‘Civil Society, Trust, and Democracy’, and was very suitable for our current world. Some of the issues discussed were: 1) Promoting development-oriented policies that support productive activities, decent job creation, entrepreneurship and innovation, 2) Determining the relationship between states and civil society in the rehabilitation of refugees, 3) Addressing conflicts arising from ownership of natural resources in overlapping Exclusive Economic Zones (EEZs), 4) Reevaluating agricultural policies to encourage ecological farm practices, 5) The question of returning terrorist group members to their countries of origin, 6) Tackling job insecurity and precariousness in economies with high underemployment rates and 7) Exploring the use and misuse of technology and digital tools in elections. We took 6 student delegates who represented the delegation of Serbia along with 1 student ambassador of Serbia. This year’s students were highly motivated and showed hard work and developed themselves as well as contributed to this important conference to build upon their previous accomplishments. MUN club at FMV Ozel Isik Lisesi is rising in prestige, and hoping to continue to be included at such well-known and established conferences. We congratulate our students; Kaan Kuru who represented us as Ambassador of Serbia, Zeynep Taşçıoğlu who was a Serbian delegate in GA 1, Tuana Melek who was a Serbian delegate in GA 2, Melis İşmen who was a Serbian delegate of the Special Conference, Emir Yüksel who was a Serbian delegate in GA 3, E. Defne Birsel who was a Serbian delegate in ECOSOC, and Zeynep Algün who was a Serbian delegate in GA4.