Etkinlikler
-
ROBOTİK KIZ TAKIMIMIZ “ROBOTEX INTERNATIONAL YARIŞMASI”NDA
06.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi Robotik Kodlama Kulübü Takımı, Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Nabi PAKMAN ve Koray ÖZTÜRK eşliğinde Antalya'da yapılan Robotex Turkey yarışmasında Türkiye 3.sü olarak Estonya'da ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır. Bu yıl 28 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında Estonya’da 19.su yapılan; başta Çin, Fransa, Estonya, Finlandiya olmak üzere toplam 50 ülkeden 3000 yarışmacı ve 10000 ziyaretçi ile gerçekleşen ROBOTEX INTERNATIONAL yarışmasında da ülkemizi temsil etmişlerdir. Takım öğrencileri farklı ülkelerin takımlarıyla dostluklar kurmuş, son teknolojileri fuar kapsamında deneyimleme şansı yakalamışlardır. Yarışmada edindikleri birçok deneyimin yanı sıra kültürel gezi turlarına da katılarak Estonya ve Finlandiya’nın kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı elde etmiş, gezi kapsamında ülkelerin tarihini anlatan meydanları, kaleleri ve Ateneum Art Museum, Science Museum, Theatre Museum müzelerini ziyaret etmişlerdir. Okulumuzu ve ülkemizi başarıyla temsil eden öğrencilerimiz Alara TÜRKAY, Derin Eylül YÜKSEKDAĞ, Kevser Azra YUMLU'dan oluşan takımımızı ve danışman öğretmenlerimizi kutluyoruz. -
NURİYE GÜNEYİ DOĞA BİLGİSİ ÖDÜLÜ
05.12.2019Nuriye Güneyi Doğa Bilgisi Ödülü, 1966-69 yıllarında Işık Okullarında öğrenim gören Prof. Dr. H. C. Mult. A.M. Celâl Şengör tarafından kendisinin Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından biri olmasının ilk adımını atmasını sağlayan, onu jeolog olmaya ikna eden, Işık Lisesinde 1967-79 yılları arasında öğretmen olarak görev yapan Nuriye Güneyi adına 11.sınıf öğrencilerinden doğa bilimleri dalında seçilen en başarılı öğrenciye tahsis edilmektedir. Bu yıl ilk defa verilecek olan bu ödülü jüri üyeleri Eray AKYÜZ, Kazım ERGENÇ , Gizem TÜRER Nuray AKBAŞ, Ramazan YOKUŞ, Hatice ÇEVİK, Şebnem ÖNEY ve Aytün MENTEŞ tarafından yapılan yazılı değerlendirmelerin sonunda Erenköy Işık Fen Lisesi 11. sınıf öğrencimiz Ege ZORLUOĞLU almaya hak kazanmıştır. Bu yarışma ve ödül, "Işıklı merak eder." yaklaşımıyla bilimin her alanında iyi insanlar yetiştirmeyi hedefleyen okulumuzun yalnızca doğa bilgisine verdiği öneme değil aynı zamanda iyi insan yetiştirmekte öğretmenlerimizin üstlendiği göreve de saygımızın bir göstergesidir. Öğrencimiz Ege ZORLUOĞLU, ödülünü 14 Aralık FMV Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları sırasında alacaktır. Yarışmaya kendi okullarından aday olarak seçilen ve başarılarıyla jüri üyelerinin takdirini kazanan diğer öğrencilerimiz, Işık Lisesinden İdil KATİPOĞLU, Erenköy Işık Lisesinden Emre TİNKIR, Ayazağa Işık Lisesinden Derya Nur TAŞKIRAN, Ayazağa Işık Fen Lisesinden İdil Özgü AKGÜN, Ispartakule Işık Lisesinden Abdullah ÇETİN VE Ispartakule Fen Lisesinden Muhammet Ferit ERSOY’u kutluyor; onları yetiştiren ailelerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. -
ANNE BABA OKULU
05.12.2019Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi tarafından düzenlenen Anne Baba Okulu’nun ilk konusu olan ‘’Çocuklarda Cinselliği Konuşmak’’ velilerimizin etkin katılımı ile gerçekleştirildi. Sunumda cinselliğin ne olduğu, cinselliği nasıl algıladığımız, yaş gelişimlerine göre büyüme ve gelişmenin farkı, kişisel sınırlar, çocuklarla cinselliği nasıl konuşulması gerektiğine yönelik birçok başlık sunuldu. Sunum velilerimizin sorularının cevaplanması ile sonlandırıldı. PARENT SCHOOL “Talking about Sexuality in Children”, which is the first topic of Parents School organized by Guidance and Psychological Counselling Unit, was held with participation of our parents. In the presentation, many topics were presented such as what sexuality is, how we perceive sexuality, the difference between growth and development according to age developments, personal boundaries, and how to talk about sexuality with children. At the end of the presentation, the questions of our parents were answered. -
INTERNATIONAL FESTIVAL DAY BLURB
05.12.2019On the 5th of December, after many weeks of preparation, Grade 4 held International Festival Day in the sports hall. Students had been exploring the central idea ‘The history and geography of the society in which one lives shapes the future’ under the PYP transdisciplinary theme ‘Where We are in Place and Time’. They decided to share what they had learnt and researched about different countries, cultures and traditions around the world with Grade 3. In interclass groups they presented China, Japan, India, Mexico, Russia and the United States at different country stands. There was dancing, spice smell testing, chopstick challenge, origami, map puzzles, henna hand painting, food-doh, cowboy songs, sari dress up, blini, guacamole tasting, and much more! Congratulations to our brilliant Grade 4 student-teachers and many thanks to Grade 3 and all the teachers for their support and enthusiasm. -
KİTAP SÖYLEŞİLERİ: OKUDUĞUMUZ KİTAPLARI PAYLAŞIYORUZ
05.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi - Fen Lisesi Kütüphanesi, “Kitap Söyleşileri” programı kapsamında 05 Aralık 2019 Perşembe günü 11-F sınıfı öğrencilerinden Elif Büşra Sönmez ile Daniel Keyes’in “Algernon’a Çiçekler” adlı önemli eserinin söyleşisini başarıyla gerçekleştirmiştir. Hikâyesi 1959 yılında yazılmasına karşın 1966 yılında romana dönüştürülen eserin içeriği kısaca şöyledir: Çok düşük bir IQ ile doğan Charlie, bilim adamlarının, zekâ seviyesini artıracak deneysel ameliyatı gerçekleştirmeleri için kusursuz bir adaydır. Bu deney Algernon adındaki laboratuvar faresinde test edilmiş ve büyük bir başarı elde edilmiştir. Ameliyattan sonra, Charlie’nin durumu, günlüğüne yazdığı raporlarla takip edilmeye başlanır. Yazdığı ilk raporlara çocuksu bir dil ve imla hataları hâkimdir. Daha sonra ameliyat etkisini göstermeye başlar. Charlie artık, insanların kendisiyle alay edemeyeceğini ve birçok arkadaş edinebileceğini, âşık olduğu kadına açılabileceğini düşünür. Fakat zekâsı normalin çok üstüne fırladığından, çevresinde yadırganır, kıskanılır ve arkadaş edinmekte yine başarısız olur ve yine yalnızdır… Nitekim bu deney, son derece önemli bir buluş olarak görülüyordu, ta ki Algernon’da ani bir gerileme baş gösterene kadar... Acaba Charlie’de de aynı gerileme olacak mıydı? En çok kitap okuyan öğrencilerimiz arasında her zaman üst sırada yer alan öğrencimiz Elif Büşra Sönmez’e göre; aforizmalar, psikolojik ve sosyolojik tespitler, eğitime dair göndermelerle de oldukça dikkat çeken bu eser, önemini uzun süre koruyacaktır. Özgün, inandırıcı, sürükleyici ve oldukça etkileyici bu romandan okurun uzak kalması çok büyük bir kayıptır. -
MİLLİ ATLET VE SURVİVOR YARIŞMACISI SEMA AYDEMİR İLE SEDA OCAK SÖYLEŞİSİ
05.12.2019 -
NECMETTİN BAĞCI FİZİK ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ
05.12.2019Okulumuzda 1959-63 yılları arasında öğretmenlik, 1995-96 yılları arasında genel müdürlük görevinde bulunan fizik dalında başarılı öğrenciler yetiştiren öğretmenimiz Necmettin Bağcı adına ilk defa verilen “Necmettin Bağcı Fizik Üstün Başarı Ödülü” 05.12.2019 Perşembe günü sahibini buldu. Bu ödülü tesis eden Işık Lisesi 1964 mezunu Bülent Pulak ve kanuni mirasçıları tarafından kendisine duydukları vefayı ifade etmek ve okulumuzdaki anılarını yaşatmak amacıyla 2019-2020 yılından itibaren Işık Lisesi son sınıfı öğrencilerinden fizik dalında en başarılı öğrenciye verilmesi uygun görülmüştür. Jüri üyeleri Servet BATTAL, T. Cenk ÖNDER , Barış AVCI ve Kadri FİDAN tarafından yapılan yazılı değerlendirmelerin sonunda Erenköy Işık Fen Lisesi 12. sınıf öğrencimiz Esmenaz IŞIK birinciliğe hak kazandı. Bu yarışma ve ödül, "Işıklı merak eder." yaklaşımıyla bilimin her alanında iyi insanlar yetiştirmeyi hedefleyen okulumuzun yalnızca fiziğe verdiği öneme değil aynı zamanda iyi insan yetiştirmekte öğretmenlerimizin üstlendiği göreve de saygımızın bir göstergesidir. Öğrencimiz Esmenaz IŞIK, ödülünü 14 Aralık FMV Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları sırasında alacaktır. Yarışmaya kendi okullarından aday olarak seçilen ve başarılarıyla jüri üyelerinin takdirini kazanan diğer öğrencilerimiz, Işık Lisesinden Selçuk NAZIR, Erenköy Işık Lisesinden Alp ÇİÇEK, Ayazağa Işık Lisesinden Cafer Cem KARASOY ve Ispartakule Işık Lisesinden Utku ATASOY ‘ u kutluyor; onları yetiştiren ailelerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. -
THE CLAP ETKİNLİĞİ
05.12.2019 -
"Çorap ile Almanca"( Deutsch mit Socke) Etkinliği
04.12.2019"Çorap ile Almanca"( Deutsch mit Socke) Etkinliği -
“MERHABA GÜZEL VATANIM” SİNEMA FİLMİNİ OKULUMUZDA İZLEDİK
04.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi Okul Aile Birliğinin katkılarıyla, “Merhaba Güzel Vatanım” adlı vizyon filminin gösterimi okulumuzda gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimiz, gösterim öncesinde, filmin yönetmeni Cengiz ÖZKARABEKİR ile sohbet etme fırsatı bulmuştur. Film Hakkında Bilgi: Yönetmenliğini Cengiz ÖZKARABEKİR’in yaptığı drama-belgesel türünde çekilen filmin senaryosu, Ahmet ÜMİT’e aittir. İki yazarın gerçek hayat hikâyelerinden yola çıkılarak kurgulanan “Merhaba Güzel Vatanım” adlı film, bu iki gencin yaşadıklarının etkisiyle yazar olma hikâyelerini ele almaktadır. Türkiye tarihinden önemli kesitlerin yer aldığı filmde, yazarların zorlu süreçlerden geçişinin yanı sıra sanat ve edebiyatın gücü de vurgulanmaktadır. Filmde Nazım HİKMET’i Yetkin DİKİNCİLER, Ahmet ÜMİT’i ise Serkan ALTINTAŞ canlandırıyor. Yapımda; Berna LAÇİN, Pelin BATU, Levent ÜZÜMCÜ, İskender BAĞCILAR, Mehmet TOKAT, Alper TÜREDİ, Kutay ŞAHİN, Adnan KÜRKÇÜ ve Ayhan BOZKURT rol almaktadır. Filmin süresi: 100 dk. Okul Aile Birliğimize bu güzel organizasyon için teşekkür ederiz. -
ATAKÖY ATLETİZM SAHASINDA GERÇEKLEŞEN 60. YİL ATLETİZM YARIŞMALARA KATILAN TAKIMIMIZ AŞAĞIDAKİ DERECELERİ ALMIŞLARDIR.
04.12.2019ATAKÖY ATLETİZM SAHASINDA GERÇEKLEŞEN 60. YİL ATLETİZM YARIŞMALARA KATILAN TAKIMIMIZ AŞAĞIDAKİ DERECELERİ ALMIŞLARDIR. -
BİLİM VE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI: “SYSTEMA NERVOSUM ANATOMİ İLE TANIŞMA’’
04.12.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen "Bilim ve Teknoloji Buluşmaları" kapsamında, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşin ÇETİNER KALE, tıp eğitimi alanında bilgi vermek amacıyla öğrencilerimizle bir araya gelmiştir. Sayın Ayşin ÇETİNER KALE, “Systema Nervosum Anatomi ile Tanışma’’ adlı sunumu ile 11. sınıf müfredatında yer alan sinir sistemi konusunu detaylı bir şekilde öğrencilerimize aktarmış ve tıp fakültelerini tercih edecek öğrencileri nelerin beklediği konusunda onları aydınlatmıştır. Sunumunda anatomi derslerinin nasıl işlendiğini, sinir sistemini tüm ayrıntılarıyla aktaran Sayın ÇETİNER KALE, ders çalışmayı çok seven öğrencilerin tıp fakültesini tercih etmeleri gerektiğini vurgulamış, ilgi alanları doğrultusunda bölüm tercihi yapmalarını önermiştir. Prof. Dr. Sayın Ayşin ÇETİNER KALE’ ye bu değerli söyleşi için teşekkür ederiz.