Etkinlikler
-
FREE MANDELA İNGİLİZCE TİYATRO ETKİNLİĞİ
04.11.2019FMV Erenköy Işık Lisesi ve Fen Lisesi 10. sınıf ve 11 IB sınıfı öğrencilerimiz, 31 Ekim ve 1 Kasım 2019 tarihlerinde Kenter Tiyatrosunda sahnelenen “Free Mandela” adlı İngilizce tiyatro oyununu izlemişlerdir. Kurum hedeflerimizden biri olan “öğrencilerimizin başkalarının haklarına ve farklılıklarına saygılı, ihtiyaçlarına duyarlı; barış, hoşgörü, demokrasi, çocuk hakları ve insan hakları gibi evrensel değerleri içselleştirmiş bireyler olmalarını sağlamak” hedefine ulaşmak amacıyla ve İngilizce müfredatımızda bulunan “ayrımcılık” konusu paralelinde izlediğimiz bu oyun sayesinde öğrencilerimiz, Güney Afrika’nın tarihi ve Nelson Mandela’nın hayatı ile ilgili bilgi edinmiş oldular. -
İSTANBUL MARATONU
04.11.2019FMV Özel Erenköy Işık Lisesi olarak 3 Kasım 2019 tarihinde Coğrafya Öğretmeni Hatice ÇEVİK ve Almanca Öğretmeni Ebru KAP rehberliğinde 22 öğrencimiz ve gönüllü iki velimizle Koruncuk Vakfının Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş kimsesiz, terk edilmiş, okuma hakkı elinden alınmış çocuklarının eğitimi ve barınması için “2019 İstanbul Maratonu”nun 15 kilometrelik koşusuna katıldık. Her koşucu maratona kayıt yaptırırken aldığı numara ile kendi adına koşmuş ve kendisine tanımlanan linkle Koruncuk Vakfı adına bağış toplamıştır. FMV Özel Erenköy Işık Lisesini temsilen oluşturulan “Işığın İzinde” takımı, başlatılan bu kampanya aracılığıyla üç çocuğun bir yıllık eğitim ve barınma ihtiyacını sağlamıştır. Öğrencilerimize toplumsal sorunlara duyarlı oldukları için çok teşekkür ediyor ve onlarla gurur duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. -
OKUL SPORLARI LİSELER ARASI VOLEYBOL MÜSABAKALARI
04.11.2019İstanbul Gençlik Spor İl Müdürlüğü Sarıyer İlçesi Okul Sporları tarafından düzenlenen “Liseler Arası Voleybol Müsabakaları”nda FMV Ayazağa Işık Lisesi Genç Kız Voleybol Takımı, Cevat Kolçak Anadolu Lisesini 3-0 yenerek bir üst tura çıkmıştır. Öğrencilerimize 5 Kasım Salı günü oynayacakları karşılaşmada başarılar diliyoruz. -
Storytelling Workshop
04.11.2019On Saturday 2nd November 2019, Grade 1 and 2 English teachers attended a Storytelling Workshop led by Dr Okan Önalan. Teachers discussed the significance of Storytelling in modern day society and how best to use Storytelling as an effective classroom tool at all ages. -
SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEHİR MİMARİSİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ
04.11.2019Uluslararası FIRST® LEGO® League (FLL) turnuvasına hazırlanan ödüllü Light Side takımımız, bu senenin yarışma teması olan “Şehri Şekillendirme” üzerine proje araştırmalarına devam ediyor. Bu haftaki kulüp saatlerinde Mimar Tolga Tokat’ı ağırlayan takımımız; sürdürülebilir bir şehir mimarisi ve yeşil bina tasarımı konuları üzerine verimli bir söyleşi geçirdi. INTERVIEW ON A SUSTAINABLE CITY ARCHITECTURE Our award-winning Light Side team, which is getting ready for the international FIRST LEGO League (FLL) tournament, continues its project research on “City Shaper”, the theme of this year's competition. The team hosted architect Tolga Tokat during the club hours this week and had a productive interview on sustainable city architecture and green building design. -
Yeni Gelen Yayınlar
04.11.2019Yeni Gelen Yayınlar -
“LÖSEV İNCİLERİ PROJESİ” SEMİNERİ
01.11.201930.10.2019’da Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafından, “LÖSEV İncileri Projesi” kapsamında okulumuz öğrencilerine farkındalık semineri yapılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ve LÖSEV işbirliğiyle geliştirilen bu eğitici projenin (LÖSEV İncileri) amacı; lösemi, kanser hastalıklarından korunma yolları, lösemili çocuklara doğru yaklaşım ve yardımlaşma konuları üzerine ilk ve ortaokul öğrencilerinde farkındalık yaratmaktır. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası yaklaşırken, “Lösemili çocuklarımıza yapılacak en büyük iyilik önce LÖSEV’i yakından tanımaktır.” diyerek LÖSEV Sivil Toplum Kuruluşunu öğrencilerimizin daha yakından tanımasını da amaçladığımız bu eğitici etkinliğe öğrencilerimiz yoğun ilgi göstermiştir. “PEARLS OF LÖSEV PROJECT” SEMINAR On 30.10.2019, awareness seminar was held by the Children with Leukemia Foundation (LÖSEV) with the grade 6 and 7 students within the scope of the Pearls of LÖSEV Project. This educational project (The Pearls of LÖSEV), developed in cooperation with the Ministry of National Education and LÖSEV, aims to raise awareness among primary and secondary school students about leukemia, ways to prevent cancer diseases, provide a correct approach to children with leukemia and helping these children. As the week for children with leukemia is approaching, “The greatest favor to be done to our children with leukemia is to know LÖSEV closely first". Our students have shown great interest in this educational activity which we aimed to get to know the LÖSEV Civil Society Organization more closely. -
2. Sosyal Bilimler Çalıştayı
01.11.2019 -
25-27 EKİM 2019 AÇI OKULLARI SONBAHAR AKADEMİSİ
01.11.2019ESU (İngilizce Konuşma Birliği) sponsorluğunda gerçekleştirilen “2019 Sonbahar Akademisi" bu sene Açı Okullarında yapıldı. English Debate Club öğrencileri ve danışman öğretmenleri, üç gün boyunca ulusal ve uluslararası çapta prestijli ve deneyimli münazara koçları tarafından verilen eğitimlere katıldılar. Öğrencilerimiz aynı zamanda yine ESU tarafından organize edilen Milli Takım elemelerine katılma şansı elde etti. Hazırlık B sınıfı öğrencilerinden Zeynep Ada Apaydın, 11 okuldan 35 öğrencinin katıldığı 1. elemede ilk 15’e girmeyi başarmıştır. ESU ve Açı Okullarına ev sahipliği ve organizasyon için teşekkür eder, öğrencimiz Zeynep Ada'ya Milli Takım elemelerinde başarılar dileriz. -
4. SINIFLAR BURSA GEZİSİ
01.11.20194. SINIFLAR BURSA GEZİSİ -
Ata’yı Anma Yüzme Yarışmaları
01.11.2019Ata’yı Anma Yüzme Yarışmaları -
AVRUPA GENÇLİK PARLAMENTOSU III. ULUSAL GENÇLİK FORUMU
01.11.2019FMV Ayazağa Işık Lisesi EYP Kulübü öğrencileri, 19-23 Ekim 2019 tarihleri arasında Avrupa Gençlik Parlamentosu’nun düzenlediği ve Avrupa’nın dört bir yanından gelen katılımcıların yer aldığı “III. Ulusal Gençlik Forumu”na katılarak okulumuzu iyi bir şekilde temsil etmişlerdir. Öğrenciler; “Kültür ve Tarih, Tarım ve Kalkınma, Sanat, Teknoloji ve Kalkınma, Dış İlişkiler, Medya, Ekonomi, Kadın Hakları, Sağlık, Güvenlik, Eğitim Komiteleri”nde görev almış olup ortak düşünebilme ve uzun vadeli programlamalar yaparak çözümler üretebilme yetisini geliştirebilecekleri bir ortamda bulunma fırsatı yakalamışlardır. Öz güvenlerine katkı sağlayan forumun sonunda öğrenciler, başarı sertifikalarını almışlardır.